CD Projekt przesuwa premierę Cyberpunka

opublikowano: 16-01-2020, 18:34
aktualizacja: 17-01-2020, 08:15

Na trzy miesiące przed planowana premierą CD Projekt postanowił przesunąć datę wprowadzenia na rynek gry „Cyberpunk 2077”. Jest pewny, że nowy termin będzie dotrzymany. Ujawnia czym i kiedy będzie kolejna gra AAA.

Artykuł będzie aktualizowany 
CD Projekt

Nowa data została ustalona na 17 września 2020 r.

- Dyskutowaliśmy tę decyzję około tydzień. Ma ona pełne wsparcie zarządu - powiedział Adam Kiciński, prezes CD Projektu.

- Jesteśmy pewni, że gra zostanie wydana 17 września – dodał Michał Nowakowski, członek zarządu  odpowiedzialny za kształtowanie i realizację polityki sprzedażowej i wydawniczej.

W ocenie zarządu, wrześniowa data premiery nie będzie wiązała się z większą konkurencją niż poprzedni termin.

Czytaj też: W piątek kurs CD Projektu otworzył się 10 proc. poniżej czwartkowego zamknięcia i pogłębia spadki

Więcej na szlify

Do tej pory premiera gry była zaplanowana na 16 kwietnia.  Spółka podała, że gra jest kompletna i można ją przejść od początku do końca, jednak czeka ją jednak jeszcze wiele pracy. 

„Night City jest ogromne, zróżnicowane i pełne przygód; biorąc pod uwagę jego skalę i złożoność uznaliśmy, że potrzebujemy więcej czasu, aby zakończyć testowanie, usunąć usterki i nadać grze ostateczny szlif. Chcemy, aby Cyberpunk 2077 był ukoronowaniem naszej pracy na obecnej generacji konsol. Dzisiejsza decyzja da nam kilka cennych miesięcy, których potrzebujemy, by gra mogła zasłużyć na miano doskonałej” – napisali Marcin Iwiński współzałożyciel CD Projektu i Adam Badowski, szef studia.

Dodali, że będą regularnie informować o postępach nad grą.

Najpierw jakość

Zarząd CD Projektu na wieczornej telekonferencji poinformował, że ma wsparcie ze strony dystrybutorów, z którymi rozwiał do tej pory. Podtrzymał, że gra zostanie wydana najpierw w wersji na konsole Playstation 4, Xbox One i komputery PC.

CD Projekt poinformował, zgodnie z filozofią spółki jakość produktów jest podstawowym czynnikiem wpływającym na ich sukces ekonomiczny. 

„W ocenie zarządu przesunięcie daty premiery pozostaje w interesie spółki, mając bezpośredni wpływ na zapewnienie najwyższej jakości gry, a w konsekwencji wyniki sprzedaży Cyberpunk 2077 zarówno w krótkim, jak i w długim horyzoncie czasowym” – czytamy w komunikacie.

Kolejna gra AAA

W czwartek pojawiła się też informacja o wersji mulitplayer.

- Wersja multiplayer "Cyberpunk 2077" jest kolejną planowaną przez nas grą AAA. Biorąc pod uwagę wrześniową premierę wydaje się, że wydanie trybu multiplayer w 2021 roku wydaje się mało prawdopodobne  - powiedział Nowakowski podczas telekonferencji.

"Cyberpunk" to największa gra CD Projektu, a obecna wycena spółki opiera się na oczekiwania co do sukcesu gry. Premiera produkcji to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie w krajowej branży gier w tym roku.

To już było

Gdy w marcu 2014 r. CD Projekt ogłosił, że premiera  poprzedniej dużej gry „Wiedźmin 3” został ustalona na  lutego 2015 ( a zapowiedzi mówiły o debiucie w  2014 r. roku)  w dniu po tym ogłoszeniu kurs akcji CD Projektu otworzył się na 14,6 proc. minusie. Cała sesja przyniosła natomiast 10,4 proc.  straty. Po trzech miesiącach od zakomunikowania zamiany daty premiery kurs wrócił do poprzednich poziomów.  Gdy ponownie w grudniu zapowiedział przesunięcie premiery na maj na sesji po zapowiedzi kurs otworzył się  blisko 10 proc. poniżej zamknięcia, ale cała sesja przyniosła tylko 4,2 proc. spadki. Po niecałych trzech miesiącach znów odrobiły straty.

Jak będzie dziś?

Tomasz Rodak, DM BOŚ

Opóźnienie premiery jest oczywiście negatywną informacją i z pewnością spowoduje spadki notowań. Niemniej, historycznie patrząc, spadki notowań były w takich sytuacjach dobrą okazją do zakupu – w przypadku obu opóźnień Wiedźmina 3 kurs odbudował się w ciągu 2-3 miesięcy, a później kontynuował wzrosty. Wydaje mi się, że podobna reakcja może być w tym przypadku. 

Polscy inwestorzy od dawna zakładali, że drugą grą AAA uwzględnioną w strategii spółki jest Cyberpunk Online, więc nie jest to dla mnie zaskoczeniem. Niewiadomą pozostają oczekiwania inwestorów zagranicznych.

Piotr Bogusz, BM mBanku

Reakcja kursu będzie negatywna w reakcji na przesunięcie premiery. Moim zdaniem niższy poziom kursu może się utrzymać w krótkim terminie, niemniej oczekiwałbym wzrostu ceny akcji przed premierą "Cyberpunka 2077". Podobnie kurs akcji CD Projekt reagował w przypadku przesunięcia premiery gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". W długim terminie informacja o przesunięciu nie wpływa na ocenę spółki, niemniej wrześniowe okienko wydawnicze jest mniej korzystne niż kwietniowe ze względu na wyższą konkurencję.

Michał Wojciechowski, Ipopema Securities

Uważamy iż ryzyko przesunięcia gry jest zawsze istotne dla branży i zwracamy uwagę na fakt, iż obecnie licząc wraz z "Cyberpunkiem" 9 największych tytułów 2020 roku zostało opóźnionych. Oczywiście jakość gry jest kluczowa, dlatego rozumiemy decyzję podjętą przez zarząd. Dla wyceny kluczowe implikacje są dwie:

1)      oczekiwana sprzedaż Cyberpunka – tutaj podtrzymujemy nasze oczekiwania 28 mln kopii w pierwsze 12 miesiącach sprzedaży – zdając sobie sprawę z silniejszej konkurencji, uważamy jednak iż Cyberpunk jest najbardziej oczekiwaną grą 2020 roku i będzie nadal pierwszym wyborem graczy.

2)      Oczekiwania co do przesunięć kolejnych premier – W naszych założeniach zakładaliśmy monetyzację Cyberpunka online od 2022 oraz kolejną grę studia w 2024 roku, obydwa założenia wydają się być nadal realne, choć pewnie teraz trochę bardziej optymistyczne. Konsensus rynkowy był tutaj raczej bardziej optymistyczny, w związku z czym dostrzegamy możliwość obniżenia oczekiwań rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU, KZ

Polecane