Czytasz dzięki

Celne okno już za rok

opublikowano: 25-09-2019, 22:00

Komisja Europejska konsekwentnie eliminuje papierową dokumentację. Już za nieco ponad rok papier zniknie z urzędów celnych. Ma to usprawnić logistykę i obniżyć koszty

Idea tzw. dematerializacji, czyli przechodzenie z formy papierowej na elektroniczną, jest istotną częścią strategii Komisji Europejskiej na rzecz Unii Celnej. Jest realizowana w celu podniesienia konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw przez ułatwienie handlu przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa granic zewnętrznych. Rezultatem tych działań ma być bardziej wydajne i nowoczesne środowisko celne. Projekt dematerializacji celnej rozpoczął się w 2003 r., a zakończy za nieco ponad rok. Do 31 grudnia 2020 r. wszystkie procedury celne realizowane z udziałem papieru mają być zastąpione procedurami elektronicznymi.

Mia Mikic, dyrektor Departamentu Handlu, Inwestycji i Innowacji z Komisji Gospodarczo-Społecznej Narodów Zjednoczonych ds. Azji i Pacyfiku, zwraca uwagę, że aż 75 proc. opóźnień w wysyłkach towarów jest spowodowane przez procedury celne i podatkowe oraz kontrole ładunku. Jego zdaniem ta papierowa biurokracja może kosztować nawet do 15 proc. wartości przewożonego towaru.

Jedno okno

Kluczowym elementem pozbycia się papierowej dokumentacji jest wdrożenie tzw. pojedynczego okna w obrocie towarowym z zagranicą (single window). Europejska Komisja Gospodarcza opisuje pojedyncze okno jako „narzędzie, które umożliwia stronom zajmującym się handlem i transportem spełnienie wszystkich wymogów regulacyjnych związanych z importem, eksportem i tranzytem poprzez złożenie wszelkich wymaganych informacji i dokumentów w jednym miejscu”.

W praktyce single window pozwala na jednoczesną elektroniczną wymianę informacji i dokumentów między różnymi jednostkami administracji publicznej i firmami oraz skrócenie czasu czynności urzędowych, co przekłada się bezpośrednio na krótsze odprawy.

Francuskie służby celne opracowują własne krajowe rozwiązania z zakresu single window (Guichet Unique National, GUN). Dzięki tym regulacjom przedsiębiorcy nie muszą zgłaszać się do każdej z kilkunastu jednostek administracji publicznej w celu uzyskania odpowiednich pozwoleń, licencji i certyfikatów dla przewozu towarów podlegających specjalnym przepisom (np. towary strategiczne, produkty pochodzenia zwierzęcego).

Cyfrowa odprawa celna eliminuje konieczność wymiany druków między organami handlowymi i regulacyjnymi. Nie trzeba już wtedy drukować i ręcznie załączać dokumentów do przesyłek. Warto pamiętać o tym, że dokumenty drukowane lub odręcznie pisane mogą być nieczytelne, błędnie oznakowane lub zostać zgubione, co przekłada się bezpośrednio na dłuższy proces ich przetwarzania, dodatkowe koszty i opóźnienia. Przetwarzanie w formie elektronicznej oznacza natomiast, że organy regulacyjne mogą natychmiast przekazywać swoje decyzje dotyczące zwolnienia, wstrzymania czy płatności drogą elektroniczną, co znacznie skraca czas oczekiwania i redukuje koszty.

Bezpieczne jak w chmurze

Niektórzy czują się bezpiecznie tylko wtedy, gdy mają odpowiednie dokumenty na papierze. Jednak dzięki wprowadzeniu cyfrowego obrotu, żaden dokument nigdy nie zostanie utracony, gdyż wszystkie elektroniczne informacje będę przywoływane w deklaracjach celnych z podaniem ich stałej cyfrowej lokalizacji. W celu zwiększenia bezpieczeństwa i zapewnienia autentyczności oraz integralności danych obowiązywać ma podpis elektroniczny.

Ponadto wszystkie e-dokumenty i podpisy elektroniczne będą automatycznie archiwizowane, co znacznie wydłuży ich żywotność. W sytuacji gdy potrzebujemy odzyskać dany dokument, możemy go z łatwością pobrać. Dodatkowo wyeliminowanie całej dokumentacji papierowej wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Korzyści wynikające z przyjęcia modelu single window przekładają się zarówno na przedsiębiorców, jak i jednostki administracji publicznej, które mogą zapewnić lepsze zarządzanie ryzykiem, zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Idą za tym również większe wpływy do budżetu państwa.

— Przedsiębiorcy z kolei skorzystają z przejrzystej i przewidywalnej interpretacji obowiązujących zasad, a także z lepszego wykorzystania zasobów ludzkich i finansowych. To bezpośrednio wpłynie na zwiększenie produktywności i konkurencyjności. Cyfryzacja dokumentacji celnej jest pierwszym krokiem do digitalizacji handlu w celu przyspieszenia i zwiększenia wiarygodności przepływów — komentuje Olivier Thouard, dyrektor departamentu celno-podatkowego w Grupie GEFCO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane