Celnicy zbroją się w… pojazdy

Jarosław Królak
05-05-2010, 15:08

W celu poprawy skuteczności Służba Celna nabędzie 237 nowych samochodów. Do wydania ma nawet 10 mln EUR.

Celnicy w Akcji
Zobacz więcej

Celnicy w Akcji

Szykuje się nie lada gratka dla branży motoryzacyjnej. Ministerstwo Finansów (MF) ogłosiło przetarg na dostawę samochodów osobowych dla wszystkich 16 izb celnych.

Zainteresowane firmy muszą zgłosić oferty najpóźniej do 25 maja. 237 aut to sporo. Obecnie flota celników składa się z 971 pojazdów osobowych, dostawczych, terenowych i specjalistycznych. Po co im tyle dodatkowych osobówek?

— Rozbudowa floty pojazdów podyktowana jest koniecznością intensyfikacji działań celników i podniesienia ich skuteczności — tłumaczy Sylwia Stelmachowska, rzeczniczka Służby Celnej (SC).

W ogłoszeniu o przetargu resort podaje, że na zakup 237 samochodów ma maksymalnie 10 mln EUR. Zastrzega jednak, że podstawowym kryterium wyboru zwycięzcy będzie niska cena. Zamówienie zostało podzielone na cztery części. W pierwszej MF chce nabyć 78 pojazdów pięcioosobowych z silnikami o pojemności 1,4 l i mocy 80 KM. W drugiej części zamówienia ministerstwo chce kupić 60 aut o takich samych parametrach. W trzeciej — 60 kombivanów z silnikiem 80-100 KM, o pojemności 1,6 l. Czwarta transza dotyczy 39 samochodów hatchback (1-1,2 l), przystosowanych do przewozu dwóch osób oraz psa w klatce.

Czy ten przetarg może być istotny dla branży?

— Szacujemy że w tym toku sprzedaż samochodów może być niższa o 10 proc. niż w roku ubiegłym. Dlatego każde zamówienie jest cenne — mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Celnicy zbroją się w… pojazdy