Celon Pharma szczęśliwa w depresji

opublikowano: 07-01-2018, 22:00

Współfinansowane przez państwo badania kliniczne pierwszego polskiego leku na depresję lekoodporną idą zgodnie z planem, a kurs rośnie.

Recykling jest przydatny w farmacji. Ketamina, stosowana od pół wieku w anestezji (w ostatnich latach raczej u zwierząt niż ludzi), może potencjalnie pomagać chorym na depresję. Na to liczy giełdowa Celon Pharma, której najbardziej zaawansowany projekt nowego leku dotyczy właśnie S-ketaminy, podawanej inhalacyjnie pacjentom z depresją lekoodporną. Pod koniec ubiegłegoroku spółka rozpoczęła badania kliniczne nowego leku, a pod koniec zeszłego tygodnia poinformowała rynek o tym, że idzie dobrze — pierwszy etap I fazy badań na zdrowych ochotnikach właśnie się zakończył.

Maciej Wieczorek
Marek Wiśniewski

— Przed nami analiza danych, której celem jest ustalenie schematu podania naszego leku w kolejnej części badania I fazy. Dotychczasowy jego przebieg i obserwacja uczestników w pełni odzwierciedlają założenia przyjęte przez nas w protokole badania klinicznego — zarówno w zakresie bezpieczeństwa uczestników, jak i harmonogramu programu klinicznego — mówi Maciej Wieczorek, prezes i główny akcjonariusz Celon Pharmy.

Według szacunków spółki, potencjalny rynek dla antydepresantu ma wartość co najmniej 0,5 mld USD. Do finiszu badań klinicznych i ewentualnego wprowadzenia leku na rynek jest jednak długa droga. W kolejnym etapie I fazy badań lek zostanie podany czterem kohortom po trzech ochotników, a następnie czterem po ośmiu (z których część dostanie placebo). Ta faza badań powinna zakończyćsię na przełomie kwietnia i maja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, II faza — w której lek będzie już podawany pacjentom naprawdę chorym, a nie zdrowym ochotnikom — rozpocznie się w tym roku i potrwa do 2019 r. III faza może trwać przez około dwóch lat.

Dofinansowane przez NCBR kwotą ponad 12 mln zł prace nad lekiem na depresję to najbardziej zaawansowany projekt biotechnologiczny Celon Pharmy, która zarabia przede wszystkim na produkcji leków generycznych, ale chce zbudować też innowacyjne portfolio. Spółka, której kurs na GPW wzrósł w piątek o prawie 2 proc., prowadzi też m.in. prace nad lekami onkologicznymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane