Celtic zagra z Unibepem w Ursusie

  • Emil Górecki
opublikowano: 09-09-2014, 00:00

Po ośmiu latach starań zacznie się zabudowa terenów po fabryce ciągników. Zajmie się nią giełdowy tandem.

15 września uprawomocni się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla znacznej części terenów po dawnych zakładach ciągnikowych Ursus. Przez osiem lat czekał na to Celtic Property Development, który zbuduje tu małe miasteczko. Plan pozwala mu zbudować około 740 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego ok. 450 tys. mkw. mieszkań, 250 tys. mkw. zabudowy usługowo-handlowej i 40 tys. mkw. budynków publicznych. Problemem Celticu pozostają jednak kompetencje.

Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibepu
Wyświetl galerię [1/2]

Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibepu ARC

Deweloper do tej pory budował w Warszawie głównie niewielkie projekty biurowe lub przemysłowe albo kupował nieruchomości do restrukturyzacji. Jak się dowiedzieliśmy, problem braku doświadczenia w mieszkaniówce na wielką skalę zostanie rozwiązany przez alians z giełdową grupą Unibep. — Porozumienie będzie polegało na tym, że Celtic da działki, Unibep zostanie generalnym wykonawcą, a zależny od niego deweloper Unidevelopment zorganizuje proces i sprzedaż mieszkań. To może być długoletnie porozumienie — mówi osoba zbliżona do negocjacji. Obydwie zainteresowane strony o negocjacjach nie chcą rozmawiać. — Jesteśmy spółką giełdową, o wszystkich istotnych zdarzeniachinformujemy przez komunikat bieżący — mówi Michalina Wiczkowska, prezes Celticu. — Proszę się zwrócić do właściciela projektu — radzi Jan Mikołuszko, przewodniczący rady nadzorczej Unibepu.

W 2006 r. Celtic kupił od syndyka 58 ha działek, które pozostały po likwidacji zakładów Ursusa. Jego plan polegał na tym, by poprzemysłowy teren zrewitalizować i zbudować na nim osiedle mieszkaniowe. Inwestycja powinna być łatwiejsza niż w przypadku Miasteczka Wilanów, które jest większe i powstawało na ziemi rolnej. Miasteczko Ursus ma już wytyczone główne drogi. W lipcu 2014 r. Celtic przekazał miastu warte około 30 mln zł działki pod drogi za symbolicznego złotego. Dzięki temu ratusz nie obawia się, że po uchwaleniu planu popadnie z Celtikiem w spór o wielomilionowe odszkodowania za terenu pod drogi, jaki już ma z Polnordem. Tak dobrze jednak nie jest, bo projekt planu zagospodarowania przestrzennego Ursusa torpedowało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa, zorganizowane przez kilka działających tu firm, którym przewodziłaEnergetyka Ursus. To lokalny dostawca ciepła i wody oraz odbiorca nieczystości. Jej instalacje znajdują się w większości na terenach należących do Celtiku. Obie spółki przez lata nie potrafiły się dogadać w sprawie ustalenia służebności i opłat. W kwietniu 2014 r. Energetyka Ursus została jednak postawiona w stan likwidacji na wniosek Celtiku. Przejęcie spółki od syndyka rozważały Dalkia i PGNiG Termika, które walczą o udziały w warszawskim rynku. Na terenach po ciągnikowych zakładach Energetyka Ursus jest jedynym właścicielem sieci przesyłowych. Jednak decyzja o upadłości została uchylona i sprawa czeka na ponowne rozstrzygnięcie.

OKIEM EKSPERTA
Najważniejszy szczegółowy plan

WOJCIECH CIURZYŃSKI, prezes firmy Multibud, pracował przy realizacji Miasteczka Wilanów

Duże, kilkudziesięciohektarowe przedsięwzięcia, jak Miasteczko Wilanów, Port Praski czy tereny po zakładach Ursus, to wyzwanie. Nie chodzi o sprzedaż, logistykę czy nawet negocjacje z miastem. Najważniejsze, by taki teren był od początku bardzo dobrze zaplanowany, znacznie bardziej szczegółowo, niż jest w planie zagospodarowania przestrzennego. Potem zadaniem dewelopera i samorządu jest zapewnienie, że ten plan będzie realizowany. Dopiero z takiego szczegółowego planu wypływa kolejność wznoszenia budynków, powstawania infrastruktury czy plan sprzedażowy. Jeśli się to uda, to mamy szansę na międzynarodowe sukcesy, takie jakie odnosiło Miasteczko Wilanów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Celtic zagra z Unibepem w Ursusie