Cemex stawia na ekopaliwa

ABT
opublikowano: 26-04-2011, 00:00

Koncern utworzył spółkę, która przerobi odpady komunalne na energię do wypalania klinkieru.

Koncern utworzył spółkę, która przerobi odpady komunalne na energię do wypalania klinkieru.

Meksykański gigant cementowy zapowiadał w listopadzie na łamach "PB" inwestycję w produkcję paliw alternatywnych. Cemex Polska właśnie rozpoczyna realizację tych planów. Podpisał z wyspecjalizowaną firmą Econ Trade umowę w sprawie zawiązania spółki EkoPaliwa Chełm.

— Nasza firma obejmie w niej 25-procentowy udział, a partner 75-procentowy — mówi Michał Padusiński, menedżer ds. planowania strategicznego w Cemex Polska.

Na terenie Cementowni Chełm, należącej do meksykańskiej grupy, powstanie zakład wytwarzający paliwa alternatywne z odpadów komunalnych. Zaspokoi 30 proc. potrzeb cementowni, przyczyni się do zmniejszenia zużycia węgla kamiennego i tym samym wpłynie na ograniczenie emisji CO2. Obecnie część paliw alternatywnych Cemex sprowadza z Niemiec. W Polsce jest ich za mało.

Budowa potrwa do końca 2011 r. Zakład będzie wytwarzał 100 tys. ton paliw rocznie.

— Szacujemy, że inwestycja pochłonie 3-4 mln EUR. Ostateczny koszt poznamy po zakończeniu negocjacji z dostawcą technologii i wykonawcami — mówi Michał Padusiński.

Cementownia Chełm jest liderem zużycia paliw alternatywnych wśród cementowni w Polsce, jak i w samym Cemeksie. Dzięki realizowanemu od 2002 r. programowi już około 72 proc. energii potrzebnej do wypału klinkieru w całym koncernie w Polsce pochodzi z paliw alternatywnych. Resztę zapewnia węgiel kamienny i paliwa płynne.

— Cemex zużywa ogółem 350 tys. ton paliw alternatywnych rocznie, z czego 300 tys. ton wytwarzanych z odpadów — mówi Michał Padusiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane