Cemex stawia na ekopaliwa

Koncern utworzył spółkę, która przerobi odpady komunalne na energię do wypalania klinkieru.

Koncern utworzył spółkę, która przerobi odpady komunalne na energię do wypalania klinkieru.

Cemex stawia na ekopaliwa

ABT
opublikowano: 26-04-2011, 00:00

Koncern utworzył spółkę, która przerobi odpady komunalne na energię do wypalania klinkieru.

Koncern utworzył spółkę, która przerobi odpady komunalne na energię do wypalania klinkieru.

Meksykański gigant cementowy zapowiadał w listopadzie na łamach "PB" inwestycję w produkcję paliw alternatywnych. Cemex Polska właśnie rozpoczyna realizację tych planów. Podpisał z wyspecjalizowaną firmą Econ Trade umowę w sprawie zawiązania spółki EkoPaliwa Chełm.

— Nasza firma obejmie w niej 25-procentowy udział, a partner 75-procentowy — mówi Michał Padusiński, menedżer ds. planowania strategicznego w Cemex Polska.

Na terenie Cementowni Chełm, należącej do meksykańskiej grupy, powstanie zakład wytwarzający paliwa alternatywne z odpadów komunalnych. Zaspokoi 30 proc. potrzeb cementowni, przyczyni się do zmniejszenia zużycia węgla kamiennego i tym samym wpłynie na ograniczenie emisji CO2. Obecnie część paliw alternatywnych Cemex sprowadza z Niemiec. W Polsce jest ich za mało.

Budowa potrwa do końca 2011 r. Zakład będzie wytwarzał 100 tys. ton paliw rocznie.

— Szacujemy, że inwestycja pochłonie 3-4 mln EUR. Ostateczny koszt poznamy po zakończeniu negocjacji z dostawcą technologii i wykonawcami — mówi Michał Padusiński.

Cementownia Chełm jest liderem zużycia paliw alternatywnych wśród cementowni w Polsce, jak i w samym Cemeksie. Dzięki realizowanemu od 2002 r. programowi już około 72 proc. energii potrzebnej do wypału klinkieru w całym koncernie w Polsce pochodzi z paliw alternatywnych. Resztę zapewnia węgiel kamienny i paliwa płynne.

— Cemex zużywa ogółem 350 tys. ton paliw alternatywnych rocznie, z czego 300 tys. ton wytwarzanych z odpadów — mówi Michał Padusiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu