Cena niska, ale nie okazyjna

opublikowano: 17-07-2018, 22:00

Łukasz Prokopiuk, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, utrzymał cenę docelową akcji Grupy Azoty na poziomie 45 zł, ale rekomendację podniósł ze „sprzedaj” do „trzymaj”.

To konsekwencja — jak to określił — „nieszczególnego” zachowania kursu w ostatnich tygodniach, Od początku roku notowania chemicznej firmy spadły o 38 proc. Dynamika przeceny w ostatnich dniach wyhamowała.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Daniel Mróz - FORUM

— Pod względem fundamentalnym walory Azotów nie wydają się drogie, a bieżący kurs akcji uwzględnia liczne rodzaje ryzyka. Jednocześnie uważamy, że jeszcze nie nadszedł czas, by walory spółki przeważać, biorąc pod uwagę oczekiwania raczej słabych wyników za drugi i trzeci kwartał 2018 r. Co więcej, w naszej ocenie na GPW można znaleźć ciekawsze okazje inwestycyjne od Azotów (przykładowo Lotos, Ciech, PKN Orlen czy nawet JSW) — napisał Łukasz Prokopiuk w uzasadnieniu rekomendacji, wydanej 10 lipca o godz. 8.

Specjalista za pozytywny dla spółki sygnał uważa umocnienie dolara i euro do złotego, ale podkreśla również niekorzystne dla segmentu agro globalne ceny zbóż.

— W ostatnich trzech miesiącach IGC dokonało niewielkich zmian w swoich prognozach globalnych zbiorów pszenicy i kukurydzy w sezonie 2018/19. Ponadto oczekuje się, że utrzyma się wysoki poziom zapasów. Co więcej, w ciągu ostatniego miesiąca światowe ceny pszenicy i kukurydzy (wg indeksów IGC) spadły o 5-10 proc. — dodaje analityk DM BOŚ.

Negatywnie na wyniki spółki oddziałują też ceny gazu, a perspektywa — ze względu na zwyżkę cen ropy — nie jest optymistyczna.

— Obawiamy się, że mieszanka wysokich kosztów surowców i niższych cen sprzedaży nawozów może okazać się silnie destrukcyjna dla wyników spółki w nadchodzących kwartałach — uważa Łukasz Prokopiuk. Raport dostępny jest na pb.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy