Centeno: zbliżamy się do końca podwyżek stóp

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-01-2023, 08:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mario Centeno, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że władze monetarne zbliżają się do końca cyklu zacieśniania polityki, informuje Reuters.

Mario Centeno
Mario Centeno
Patricia De Melo Moreira/Euc/Rop / Zuma Press / Forum

Kierujący pracami Banku Portugali Centeno przyznał, że EBC oczekuje, iż w pierwszych dwóch miesiącach br. inflacja może się ponownie podnieść, jednak od marca powinna stopniowo słabnąć. A to może oznaczać nadchodzący koniec cyklu podwyżek stóp procentowych.

Zbliżamy się do końca obecnego procesu podwyżek stóp procentowych – stwierdził Centeno podczas wystąpienia w Lizbonie.

Bankier podkreślił, że czynnikiem ryzyka pozostaje „aktualizacja” wynagrodzeń w Europie. Ich nadmierny wzrost i towarzysząca temu silna presja płacowa mogą utrudniać spadek cen grożąc ponownym nakręcaniem spirali cenowo-płacowej.

Chodzi przede wszystkim o styczeń i luty. Później presja powinna słabnąć.

W grudniu inflacja cen konsumpcyjnych w strefie euro obniżyła się do 9,2 proc. z 10,1 proc. miesiąc wcześniej. EBC szacuje, że stopniowo spadając, dopiero za około trzy lata inflacja zejdzie do celu na poziomie 2 proc.

Podczas grudniowego posiedzenia EBC podwyższył stopy o 50 punktów bazowych do pułapu 2 proc. w przypadku referencyjnej stawki depozytów bankowych, co oznaczało złagodzenie nastawienia władz monetarnych po dwóch z rzędu podwyżkach stawek po 75 pb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane