Centromor planuje wejście na giełdę

Cezary Pytlos
opublikowano: 18-05-1999, 00:00

Centromor planuje wejście na giełdę

Gdańska firma stoczniowa rozbudowuje swoją grupę o pięć nowych spółek

DOKOŃCZYĆ PRYWATYZACJĘ: Centromor, dawna centrala handlu zagranicznego, do końca tego roku będzie sprywatyzowany w całości. Prezes spółki, Ryszard Ferworn, twierdzi, że podwyższenie kapitału otworzy drogę gdańskiej spółce na GPW. fot. ARC

Wszystko wskazuje na to, że Centromor podniesie wreszcie kapitał akcyjny. Uchwała ta była do niedawna blokowana m.in. przez Skarb Państwa. Wzmocnienie firmy będzie prawdopodobnie wstępem do wprowadzenia spółki na parkiet warszawskiej giełdy.

Pod koniec maja akcjonariusze Centromoru będą głosować nad uchwałą o ponad kapitału spółki z przeszło 3,3 mln zł do ponad 5 mln zł. Nowa emisja będzie bezgotówkowa i pokryta z dywidendy należnej akcjonariuszom.

Podwyższenie kapitału akcyjnego to dla firmy strategiczna decyzja. Do pierwszej próby doszło już 12 listopada ubiegłego roku. Nową emisję akcji zablokowali wówczas dwaj akcjonariusze spółki: Skarb Państwa i Stocznia Gdynia.

— Uważam, że teraz nie będzie żadnych problemów z podniesieniem kapitału. Poprzednio Skarb Państwa zablokował emisję, gdyż nie miał środków na jej opłacenie — wyjaśnia Ryszard Ferworn, prezes Centromoru.

Podwyższenie kapitału akcyjnego spółki przyspieszy jej rozwój — prywatyzację i ewentualne wejście na GPW. Do debiutu firmy na parkiecie dojdzie jednak nie wcześniej niż w przyszłym roku. Będzie to prawdopodobnie rynek równoległy.

Rozbudować grupę

Centromor posiada pakiety akcji 6 spółek: Stoczni Rzecznej Płock, gdańskiej stoczni Cenal, Stoczni Północnej, Stoczni Porta Odra oraz Stoczni Ustka i spółki Malmor.

Spółka zamierza także w najbliższym czasie rozbudować grupę kapitałową.

— Chcemy przejąć 5 zakładów. Ze względu jednak na trwające rozmowy nie będę ujawniał ich nazw — powiedział Ryszard Ferworn.

Wiadomo jednak, że gdańska firma rozważa m.in. zakup udziałów w rzecznej stoczni remontowej z Wrocławia, jak również Zakładów Okrętowych Rypin. Nowe inwestycje firma zamierza sfinansować ze środków własnych oraz kredytów bankowych. Możliwe, że plany te wesprze kapitałowo również Stocznia Szczecińska, jeden z akcjonariuszy Centromoru.

Wabik na banki

Żeby zwiększyć wiarygodność kredytową, firma lokuje część środków w nieruchomości. Inwestycje w przemyśle stoczniowym są związane z ryzykiem ze względu na jego podatność na okresowe wahania koniunktury. Pod koniec 2000 r. ruszy budowa biurowca, który będzie nową siedzibą przedsiębiorstwa. Jego koszt sięgnie 30 mln zł. Wcześniej, bo jeszcze w tym roku, rozpocznie się rozbudowa Centrum Handlowego Euromarket w Gdyni. Zajmie się tym Centromarket, spółka zależna Centromoru. Ta inwestycja pochłonie 50-60 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Centromor planuje wejście na giełdę