CENTROZAP ZAMKNIE ROK STRATĄ 172 MLN ZŁ

Maria Trepińska
opublikowano: 10-11-2000, 00:00

CENTROZAP ZAMKNIE ROK STRATĄ 172 MLN ZŁ

Giełdowa spółka zdecydowała się na utworzenie rezerw finansowych

Grudniowe NWZA Centrozapu zdecyduje o dalszym funkcjonowaniu spółki. 8 listopada zarząd firmy zdecydował o przeniesieniu 171,7 mln zł na rezerwę. To wynik wstępnej oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa i kontroli skarbowej.

Centrozap (była centrala handlu zagranicznego) działająca w branży odlewniczej ma poważne problemy finansowe. Zarząd spółki, którym kieruje od 3 lutego 2000 r. Ireneusz Król, zdecydował się na ujawnienie ukrywanych dotychczas informacji na temat działalności firmy w latach 1994-96. W tym czasie spółką kierował Stanisław Labiś, odwołany 31 marca 1999 r. Po nim prezesem krótko był Henryk Mularczyk. Obaj odwołani szefowie nie uzyskali skwitowania działalności podczas kolejnych WZA.

Obecny zarząd spółki poinformował, że w związku z zakończonym procesem oceny zagrożeń dla Centrozapu, wynikających z prowadzonej w poprzednich latach nieracjonalnej i godzącej w interesy spółki polityki, zmuszony został do utworzenia rezerw na łączną kwotę 171,1 mln zł. Zamiast planowanego zysku na poziomie 2 mln zł, na koniec 2000 r. Centrozap wykaże stratę 172 mln zł.

Wątpliwe interesy

— W lipcu 2000 r. otrzymaliśmy informację z Urzędu Kontroli Skarbowej, że w latach 1994-95 spółka znalazła się w łańcuchu przedsiębiorstw wyłudzających podatek VAT. Poza tym, prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie sprzedaży radiometrów w 1996 r., z których również nie został odprowadzony podatek VAT. Przez kilka miesięcy 2000 r. analizowaliśmy działalność spółki. Stwierdziliśmy, że te zaszłości mogą zagrozić funkcjonowaniu firmy, dlatego utworzyliśmy rezerwy — wyjaśnia Ireneusz Król, prezes Centrozapu.

Prezes Król zapewnia, że spółka na bieżąco reguluje swoje zobowiązania i próbuje tak rozwiązać zaistniałe problemy, aby jak najmniej na ujawnionych aferach gospodarczych stracili akcjonariusze katowickiej firmy.

Duże rezerwy

80 mln zł to rezerwa na zobowiązania z tytułu nie zapłaconego podatku VAT. To efekt decyzji Urzędu Skarbowego i Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. Według raportu kontrolerów, kilka lat temu spółka kierowana wówczas przez Stanisława Labisia prowadziła z litewską firmą Abantas handel oprogramowaniem komputerowym „Katia dla Windows”. Urząd Skarbowy twierdzi, iż mechanizm transakcji pozwolił na uzyskanie korzyści finansowych poprzez wyłudzenie z budżetu znaczących pieniędzy.

W efekcie US żąda od Centrozapu około 80 mln zł, z czego aż 52 mln zł stanowią odsetki.

Firma czeka także na decyzje w sprawie nieprawidłowości w obrocie radiometrami, dlatego zarząd już teraz utworzył 36 mln zł rezerw na ewentualne zobowiązania z tego tytułu. O swoje zaległości upomniały się również banki. Z tego względu zdecydowano się na 45,9 mln zł rezerw jako poręczenia kredytowe udzielone przez zarząd Centrozapu w 1995 r. Hucie Batory, Zakładom Koksowniczym Zabrze, Hucie Baildon oraz na udziały posiadane w spółce Huty Stalowa Wola-Zakład Kuźnia.

Plany ratowania

Zarząd Centrozapu z niepokojem czeka na decyzję Urzędu Skarbowego dotyczącą zaległości podatkowych.

— Jeśli będzie ona niekorzystna dla spółki, będziemy się odwoływali. Gdy te działania będą również bezskuteczne, wtedy zamierzamy zaskarżyć umowę prywatyzacyjną. Chodzi o to, że w 1995 r. banki Pekao SA i Bank Rozwoju Eksportu (obecnie BRE Bank) nabyły akcje Centrozapu w przekonaniu, że kupiły walory naszej firmy bez zobowiązań. Teraz akcjonariusze dowiadują się o rzeczywistej sytuacji — wyjaśnia Ireniusz Król.

Jednocześnie zarząd przygotował program naprawczy firmy. Prowadzona będzie intensywna restrukturyzacja majątkowa i zatrudnienia.

— Prowadzimy konsolidację grupy odlewniczej przez utworzenie pod koniec listopada spółki Centrozap-Odlewnie, składającej się z firm, w których mamy udziały — dodaje prezes Król.

W grudniu odbędzie się NWZA Centrozapu, które zdecyduje o dalszych losach spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / CENTROZAP ZAMKNIE ROK STRATĄ 172 MLN ZŁ