Centrum B+R Cynkometu wystartuje w maju

opublikowano: 25-01-2018, 22:00

Producent maszyn z Czarnej Białostockiej zatrudni chętnych do prac nad nowymi maszynami. Chce ich też szkolić.

Ponad 22,4 mln zł jest wart najnowszy projekt realizowany przez spółkę Cynkomet, jednego z najstarszych producentów maszyn rolniczych w Polsce. Tyle ma kosztować stworzenie Centrum Badawczo- -Rozwojowego spółki. Na tę inwestycję Cynkomet dostał dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) w kwocie 11 mln zł. Umowę tego dotyczącą firma podpisała z Ministerstwem Rozwoju. Cynkomet przeznaczy pieniądze nie tylko na budowę infrastruktury centrum, ale także na zakup maszyn, urządzeń i wyposażenia obiektu w aparaturę badawczo-rozwojową.

ARC

— Celem projektu jest rozwój myśli technologicznej i samej firmy Cynkomet. W nowoczesnym Centrum Badawczo- -Rozwojowym będą opracowywane innowacyjne produkty. Stworzy ono nowe możliwości i szanse na wykorzystanie naszej tradycji, doświadczenia i rozpoznawalności na polskim rynku przyczep rolniczych i rozrzutników obornika. Pozwoli też na modernizację dotychczasowych produktów firmy, co zwiększy ich konkurencyjność na rynku — mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu.

Spółka specjalizuje się w produkcji m.in. rozrzutników i roztrząsaczy obornika, przyczep oraz skrzyń zawieszanych. Działa także na rynkach zagranicznych — marka Cynkomet jest obecna w niemal wszystkich krajach europejskich (poza Hiszpanią, Portugalią i Francją), a także w Algierii, Mołdawii i Kanadzie.

Zakończenie budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego przewidziane jest na maj. Powstała już zadaszona hala z częścią biurową o powierzchni ok. 7 tys. mkw. Trwają w niej prace wykończeniowe, położono też instalacje zewnętrzne pozwalające na podłączenie mediów. Obok powstają drogi dojazdowe, place manewrowe i parkingi. W centrum mają działać 43 maszyny i urządzenia. Rozstrzygnięto już sześć przetargów na ich zakup i podpisano siedem umów na dostawę większości sprzętu.

— Nasze biuro konstrukcyjne od trzech miesięcy pracuje nad realizacją agendy badawczej,której celem jest opracowanie nowego typu maszyn. Obecnie prowadzimy prace konstrukcyjne nad nowym typem rozrzutnika, który naszym zdaniem znajdzie wielu odbiorców w Polsce i na świecie — wyjaśnia prezes Cynkometu.

W związku z prowadzoną inwestycją spółka intensywnie poszukuje osób do prac nad nowymi maszynami. Szanse na zatrudnienie w najbliższym czasie ma ok. 10 osób — specjalistów z zakresu technologii, konstrukcji, mechaniki i obsługi maszyn sterowanych numerycznie CNC.

— Znając obecną sytuację na rynku pracy, dopuszczamy możliwość szkolenia nowo zatrudnionych pracowników i podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych — deklaruje Mariusz Dąbrowski. W 2016 r. spółka zanotowała przychody sięgające ok. 52 mln zł. Szefostwo spółki szacuje, że na koniec tego roku przychody ze sprzedaży osiągną pułap ok. 72 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane