Centrum Nauki i Techniki w Łodzi będzie naszpikowane technologiami

PAP, AR
opublikowano: 21-11-2016, 13:45

W zabytkowej elektrociepłowni EC1 w Łodzi powstaje nowoczesne centrum nauki. Znajdą się w nim interaktywne instalacje związane z tematyką energii, praw fizyki i kosmosu. Koszt inwestycji to 45,5 mln zł.

Niedawno pisaliśmy o tym, jak rewitalizacja łodzi nabiera tempa. Miasto, które przeznaczy na ten cel łącznie 4 mld zł z różnych dotacji i konkursów unijnych, zyska m.in. własne centrum nauki.

Warszawskie Muzeum Kopernika będzie mieć niedługo konkurencję. W powstającym w zabytkowej elektrociepłowni EC1 w Łodzi Centrum Nauki i Techniki będzie można zobaczyć ponad 140 interaktywnych instalacji m.in. most, który będzie można wprawić w rezonans, symulator sterowania elektrownią atomową i oryginalne elementy elektrowni wzbogacone o multimedialne prezentacje.

- Na świecie działa około 3 tys. centrów nauki, które każdego roku odwiedza około 300 mln osób. Główna ideą naszego Centrum jest pokazanie współczesnej młodzieży praw rządzących otaczającym nas światem i zainteresowanie młodych ludzi nauką - powiedział PAP Michał Buława, kierownik działu ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury, ma ruszyć jesienią 2017 r. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Pierwsza z nich - „Przetwarzanie energii”, której budowa jest już na ukończeniu, ma prezentować przede wszystkim zrewitalizowaną elektrownię, w której się znajduje.

Kolejna ścieżka edukacyjna - „Rozwój wiedzy i cywilizacji” - przybliżać ma wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych i pokazywać w jaki sposób świat dookoła nas działa, w jaki sposób potrafimy korzystać z praw fizyki stosując np. maszyny proste.

Trzecia ścieżka - „Mikroświat i Makroświat” ma prezentować zjawiska, które ze względu na skalę, w jakiej się odbywają, są niemożliwe do śledzenia bez pomocy nowoczesnej technologii. Pokazywać ma obecny stan badań nad dwoma granicami ludzkiego poznania, czyli z jednej strony nad tym, co jest tak małe, że niewidoczne dla ludzkiego oka, jak np. atomy czy kwarki, a z drugiej strony - wszechświat i aktualny stan badań nad kosmosem i dlaczego tam się wybieramy - podkreślił szef ekspozycji.

Centrum ma być naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Znajdzie się w nim w sumie ponad 140 różnych instalacji, z których praktycznie każda będzie interaktywna. Jak przekonuje Buława, w sferycznym kinie 3D będzie można zobaczyć z bliska odległe gwiazdy, a na dużym bezszwowym ekranie prezentowane będą zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Na projekt aranżacji i wykonania ekspozycji, oraz wyposażenia Centrum, EC1-Miasto Kultury otrzymało 18,3 mln unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022. Koszt całej inwestycji wynieść ma 45,5 mln zł. Jego wykonawcą jest konsorcjum Qumak, które realizowało m.in. Europejskie Centrum Solidarności, multimedialną wystawę dla Muzeum Śląskiego czy ekspozycję w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wykonawca ma przygotować również m.in. portal internetowy, grę strategiczną oraz system identyfikacji wizualnej.

EC1-Miasto Kultury znajduje się w zabytkowym kompleksie budynków dawnej łódzkiej elektrociepłowni obejmującym teren ok. 40 tys. m kw. Wschodnia jego część pełni funkcje kulturalno-artystyczne – działa w niej m.in. najnowocześniejsze w Polsce planetarium, a także tworzone jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Zrewitalizowany kompleks jest elementem Nowego Centrum Łodzi, które powstaje na 90-hektarowym terenie wokół nowego podziemnego dworca Łódź Fabryczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu