Centrum Projektów Informatycznych to instytucja, która jest bohaterem największej afery korupcyjnej w historii branży IT. Pod koniec 2011 roku zatrzymano jej byłego szefa i jego współpracowników. Postawiono im zarzuty ustawiania przetargów informatycznych.
Nie należy się więc dziwić, że stanowisko szefa CPI jest gorącym krzesłem. Od dziś będzie musiał się z takim wyzwaniem zmierzyć Piotr Czyż. Zastąpi na tym stanowisku Agnieszka Boboli, która została powołana doradcą ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.
Sam minister tłumaczy tę zmianę koniecznością powołania na stanowisko dyrektora doświadczonego menedżera z branży finansowej.
- CPI staje się instytucją realizującą projekty, dlatego potrzeba kogoś o dużym doświadczeniu managerskim. Piotr Czyż takie doświadczenie posiada, a jego dotychczasowy sposób pracy pokazuje, że w bezpośredniej realizacji - nawet trudnych projektów - jest osobą konsekwentną i skuteczną w działaniu – tłumaczy Michał Boni.
Piotr Czyż wywodzi się z branży ubezpieczeniowej. Do ubiegłego roku był dyrektorem pionu IT w Link4, a wcześniej pracował w PZU, Credit Suisse Life & Pensions i Commercial Union.
Agnieszka Boboli spędziła rok na stanowisku szefa CPI rok. Powołanie jej na to stanowisko budziło sporo kontrowersji z uwagi na to, że miała nadzorować przetarg IT dla firm, z którymi wcześniej współpracowała (IBM i Sun).
CPI odpowiada za działanie systemu PESEL i jego nowej wersji PESEL2. Główne projekty, które obecnie realizuje instytucja, to nowa wersja platformy e-government ePUAP, System Informatyczny Powiadamiania Ratunkowego SIPR oraz projekt budowy chmury dla rządowej administracji. Na ten kwartał CPI zaplanowało rozpoczęcie 15 przetargów na dostawę sprzętu i usług IT.
Centrum Projektów Informatycznych ma nowego szefa
Piotr Czyż został nowym dyrektorem rządowego centrum IT. Zastąpi na tym stanowisku Agnieszkę Boboli, która będzie doradcą ministra Michała Boniego.