Ceny domów na Wyspach nadal w górę, ale...

Ceny domów w Wielkiej Brytanii kontynuowały stabilny wzrost rosnąc w czerwcu 2016 r. o 0,2 proc., wynika z danych Nationwide Building Society. To trzeci z rzędu wzrostowy miesiąc, choć czerwcowe dane nie w pełni odzwierciedlają sytuację po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu, podkreśla Bloomberg.

W ujęciu rocznym ceny zwiększyły się o 5,1 proc. w efekcie czego średni koszt  zakupu domu podskoczył do 204,97 tys. funtów (273 tys. USD).

Domy w Wielkiej Brytanii
Zobacz więcej

Domy w Wielkiej Brytanii

Bloomberg

Prognozy dla brytyjskiego rynku nieruchomości zmieniły się w minionym tygodniu po tym jak Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej. Według aktualnych oczekiwań, mając na niepewność dotyczącą gospodarki i prawdopodobne pojawienie się kryzysu, a nawet recesji, projekcje zakładają drastyczny spadek popytu na domy i zahamowanie wzrostu cen.

Ten segment rynku wzmocnił się na początku roku, kiedy to inwestorzy przyspieszyli zakupy chcąc zdążyć przed zmianami podatkowymi, które weszły w życie w kwietniu.

W opinii Nationwide, trudno będzie ocenić, czy prawdopodobny spadek w ilości transakcji będzie skutkiem wspomnianych wcześniej przyspieszonych zakupów, czy też rezultatem Brexitu.

Wyniki referendum to próba dla zaufania i sentymentu konsumentów na rynku nieruchomości. Szczególnie w Londynie. Fundamenty pozostają niezmienione. Jest jeszcze spora przestrzeń dla popytu gdyż brakuje mieszkań. Chodzi o to, czy inwestorzy będą wystarczająco zmotywowaniu do transakcji zakupu w najbliższym czasie – ocenia Richard Donnell, dyrektor badań w firmie Hometrack.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ceny domów na Wyspach nadal w górę, ale...