Ceny domów w Wlk. Brytanii odbiły nadspodziewanie mocno

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 2022-09-07 09:59

Brytyjski rynek mieszkaniowy, który od kilku miesięcy zaczęła dopadać zadyszka i pogorszenie koniunktury pozytywnie zaskoczył danymi za sierpień. Ceny odbiły i to mocniej niż oczekiwano, w tym w stołecznym Londynie, gdzie wzrosły najmocniej od sześciu lat, informuje Bloomberg.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja
fot. Bloomberg

Według danych Halifax, jednego z największych pożyczkodawców hipotecznych na Wyspach Brytyjskich, w sierpniu 2022 r. indeks cen nieruchomości wzrósł o 0,4 proc. po tym jak w lipcu odnotował 0,1-proc. spadek. Wzrost okazał się zdecydowanie lepszy od oczekiwań rynku, mediana prognoz zakładała bowiem zwyżkę rzędu jedynie 0,1 proc.

W rezultacie średnia cena domu rosnąc do 294 260 funtów ustanowiła nowy rekord.

W ujęciu rocznym, dynamika wzrostu cen jednak nieznacznie wyhamowała z 11,8 do 11,5 proc.

Największe wzrosty odnotowane zostały w Londynie i Walii. W pierwszym przypadku wskaźnik wzrósł o 8,8 proc. licząc rok do roku, co oznacza najwyższą aprecjację do 2016 r. W Walii ceny poszybowały o 16,1 proc. najmocniej od 2005 r.

Eksperci przyznają, że są zaskoczeni takim rozwojem wydarzeń, gdyż wzrost jest sprzeczny z przewidywaniami, że kryzys kosztów utrzymania i rosnące koszty kredytów hipotecznych pokonają dotychczasową siłę rynku nieruchomości, który notował prawdziwy boom od wybuchu pandemii.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest obecnie najwyższe od 2016 r. po sześciu podwyżkach stóp procentowych Banku Anglii od grudnia 2021 r, a w przyszłym tygodniu spodziewany jest kolejny wzrost stawek o pół punktu procentowego.