Ceny metali szlachetnych w górę po komunikacie Fed

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 29-07-2021, 11:42

Bieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych upływa pod znakiem komunikatu Fed dotyczącego polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Fed zaprezentował swoje stanowisko, a do tego czasu na rynkach kruszców trwało wyczekiwanie i spekulacje na temat możliwego podejścia tej instytucji do zacieśniania polityki monetarnej. Warto wspomnieć, że na komunikat Fed w zasadzie czekały całe rynki finansowe, w tym inwestorzy na rynkach walut, ponieważ wypowiedzi przedstawicieli Fed i działania tej instytucji mają niebagatelny wpływ na wartość dolara amerykańskiego.

Oczekiwano, że Fed może przyczynić się do wyhamowania zwyżki wartości amerykańskiego dolara za sprawą mniej jastrzębiego podejścia niż wcześniej. Pod ten scenariusz grało wielu inwestorów, co obrazowała sytuacja na wykresie wartości dolara, od początku tygodnia znajdującego się pod pewną presją.

I faktycznie, Jerome Powell w swojej wypowiedzi nie pozostawił wątpliwości, że podejście Rezerwy Federalnej do polityki monetarnej jest ostrożniejsze. Szef Fedu przypomniał o tym, że podwyżki stóp procentowych znajdują się jeszcze daleko przed nami. Powell powiedział, że mimo rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem Delta, gospodarka amerykańska jest nadal na drodze rozwojowej. Zwrócił on jednak uwagę na to, że rynek pracy w Stanach Zjednoczonych ma jeszcze pole do dużej poprawy.

Inwestorzy zareagowali na te słowa jednoznacznie: osłabieniem dolara oraz wyraźną zwyżką notowań metali szlachetnych. Notowania kontraktów na złoto odbiły się w górę od wsparcia w okolicach 1800 USD za uncję. Kontrę kupujących było widać także na wykresie cen srebra: notowania tego kruszcu w środę wieczorem odrobiły już zniżki z wcześniejszej części bieżącego tygodnia.

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

Notowania cen srebra, YTD, źródło: baha.com

Komentarze Fed mogą przekładać się na optymizm na rynkach metali szlachetnych do końca bieżącego tygodnia. Warto jednak pamiętać o tym, że ważny wpływ na ceny złota i srebra ma wartość dolara amerykańskiego, który na tle pozostałych walut świata nadal pozostaje dość silny w średnioterminowej perspektywie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane