Ceny mieszkań muszą spaść

Kamil Zatoński, redNet
08-07-2008, 10:41

Kto pierwszy pęknie: kupujący czy sprzedający? Według analiz firmy redNet Consulting, ci pierwsi nie akceptują zbyt wysokich cen, co powoduje, że rynek traci płynność. Efekt: będzie taniej.

Specjaliści twierdzą jednak, że w niektórych miejscach widać już, że część deweloperów potrafi dostosować się do nowej sytuacji.

Z szacunków redNet Consulting wynika, że w II kwartale w badanych ośrodkach (Warszaw, Trójmiasto, aglomeracja śląska, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź i Szczecin) deweloperzy
sprzedali 5 763 mieszkania, co jest wynikiem najniższym od lat.

„Co więcej, załamanie sprzedaży widoczne było zwłaszcza w czerwcu. (…) Towarzyszy mu wysoka podaż nowych projektów – wg szacunków redNet w II kwartale deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 13 618 mieszkań co oznacza, że na każde 10 sprzedanych mieszkań na rynek trafiły 24 nowe. W takiej sytuacji swoiste przeciąganie liny między sprzedającymi a kupującymi stawia tych drugich na przegranej pozycji – ceny bądą musiały spadać” – piszą w comiesięcznym podsumowaniu analitycy redNet.

Oczekiwania sprzedających i kupujących wciąż się rozmijają. Średnia cena mieszkań w ośmiu największych aglomeracjach Polski na koniec czerwca wyniosła 8,26 tys. zł, i była niższa niż w maju o 0,23 proc. Ceny tych mieszkań, które zostały sprzedane w drugim kwartale, była o 5 proc. niższa. Cena nowej oferty była wyższa aż o 1,06 tys. zł (13,5 proc.) i wyniosła 8,92 tys. zł.

Skoro nowe oferty są tak drogie, to dlaczego średnia cena spadła?

„Wyjasnienie jest banalne” – piszą specjaliści redNet.

„Deweloperzy po prostu obniżają ceny mieszkań, które już są na rynku. Co więcej, wiele firm
publicznie chwali się obniżkami i nie chowa się za fasada promocji typu garaż gratis, a do tego
garaż jeszcze samochód. To bardzo istotna zmiana nastawienia, bo jeszcze niedawno
deweloperzy obniżali ceny po cichu, obawiając się reakcji klienta. Okazuje się, że klienci bardzo pozytywnie reagują na podawane wprost obniżki cen” – wynika z raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, redNet

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ceny mieszkań muszą spaść