Ceny mieszkań najniższe od lat

Zatoński Kamil
opublikowano: 27-02-2018, 22:00

Przeciętna cena mkw. mieszkania w Warszawie wynosi 6,89 tys. zł. To najmniej od pięciu lat. Krach? Nie, to tylko efekt MdM.

Ceny mieszkań nie spadają — uspokajają inwestorów analitycy Home Brokera i Open Finance, którzy obliczają Indeks Cen Transakcyjnych mieszkań na podstawie decyzji zakupowych swoich klientów. Zgodnie z najnowszym odczytem, mediana cen metra kwadratowego lokum w stolicy obniżyła się do 6890 zł, czyli poziomu najniższego od zimy 2013 r.

„Te dane mogą być uznane za zaskoczenie, gdyż większość rynkowych ekspertów mówiła w ostatnim czasie o wzrostach cen. Obniżka stawek transakcyjnych wynika najprawdopodobniej z nietypowej struktury transakcji dokonywanych na przełomie roku, co jest związane z uwolnieniem ostatniej puli środków w programie Mieszkanie dla Młodych” — zaznaczają analitycy firm doradczych. Chodzi o rozliczenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego dopłat na kwotę 381 mln zł w ciągu zaledwie kilku dni, co oznacza, że w krótkim czasie kupiono kilkanaście tysięcy mieszkań z rządową dopłatą.

Home Broker i Open Finance przypominają, że co do zasady w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM) kupowane są mieszkanie relatywnie tanie — w Warszawie maksymalna cena dla rynku pierwotnego do niespełna 6,3 tys. zł z mkw., a dla wtórnego 5,1 tys. zł. „W okresie, w którym zaciąganych jest dużo kredytów MdM, średnie ceny transakcyjne są więc trochę niższe. Odczyty z początku 2018 r. są zatem obarczone tym statystycznym ciężarem i nie należy wyciągać pochopnych wniosków o zmianie trendu na rynku” — podkreślają analitycy.

W Warszawie zmiana ceny rok do roku tak czy owak nie jest duża (spadek o 1 proc.), dużo wyraźniejszy spadek mediany zanotowano w Krakowie, gdzie obniżyła się ona o 11 proc., do 5,5 tys. zł za mkw. Drożej niż pod Wawelem jest już we Wrocławiu, a także w Poznaniu. — Wrocław dynamicznie się ostatnio rozwija, obserwujemy tam niskie bezrobocie i wzrost pensji. Przekłada się to na wzmożoną aktywność deweloperów i rosnącą liczbę chętnych na zakup mieszkania — mówi Marcin Krasoń, analityk Home Brokera.

Warsztat "Ochrona interesu dewelopera w relacjach z interesariuszami". Sprawdź program wydarzenia >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zatoński Kamil

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu