Ceny najmu mieszkań w Poznaniu idą w dół

Barbara Kwiecińska
opublikowano: 19-01-2001, 00:00

Ceny najmu mieszkań w Poznaniu idą w dół

Stawki żądane przez właścicieli lokali stają się coraz bardziej zróżnicowane

Rynkowe czynsze za mieszkania w Poznaniu wciąż spadają. W IV kwartale 2000 r. średnia stawka za 1 mkw. wynosiła 26 zł, we wrześniu było to 27,20 zł — wynika z najnowszych analiz Katedry Inwestycji i Nieruchomości AE w Poznaniu.

Już w trzecim kwartale 2000 r. w stolicy Wielkopolski zaobserwowano spadek czynszów za mieszkania. W czwartym kwartale tendencja ta się utrzymała. Stawki są nadal jednak mocno zróżnicowane, wahają się od 12 do 66 zł za mkw.

Najdroższe dzielnice

Najczęściej właściciele oferowali mieszkania w cenie 25 zł za mkw. Najdroższe lokale znajdują się na Winogradach, Jeżycach, w centrum i na Grunwaldzie. W tych rejonach obserwuje się też największe ich zróżnicowanie, gdyż najtaniej można tam wynająć mieszkanie za 12 zł za mkw., maksymalna stawka przekracza 50 zł. Najmniejsze zróżnicowanie występuje na Piątkowie. Równocześnie następuje coraz większe rozwarstwienie stawek, widoczne szczególnie w przypadku centrum, Jeżyc i Winograd. Na wysokość stawek najmu w Poznaniu coraz bardziej wpływa rosnąca liczba nowych mieszkań w dobrych lokalizacjach. Zmienia się też lokalizacja mieszkań do wynajęcia. Najwięcej znaleźć ich można w centrum i na Grunwaldzie (po około 19 proc.), najmniej na Wildzie. Zmniejszyła się oferta największej sypialni Poznania — Ratajów.

Nie brakuje domów

W stolicy Wielkopolski nie brakowało również w IV kw. 2000 r. domów do wynajęcia. Także i w ich przypadku stawki maleją. W końcu roku właściciele żądali średnio po 18 zł za mkw. Zróżnicowanie było znaczne i kształtowało się w przedziale 10-33 zł za mkw.

Stawki poddawane analizie KIiN dotyczą sum żądanych przez właścicieli lokali. Kwoty transakcyjne bywają z reguły nieco niższe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Kwiecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ceny najmu mieszkań w Poznaniu idą w dół