Ceny prądu nie wszystkich martwią

opublikowano: 10-06-2019, 22:00

Największe polskie firmy produkujące źródła światła zauważają skutki rosnących cen energii elektrycznej.

Mimo nadzwyczajnych działań rządu tegoroczne rachunki za energię elektryczną są istotnie wyższe od tych z zeszłego roku. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw oraz samorządów, ale nie omija również odbiorców prywatnych. Coraz częściej słychać też, że jeszcze więcej przyjdzie nam płacić za prąd w przyszłym roku. Narzekających jest wielu, ale zdarzają się i zadowoleni z tego stanu rzeczy.

ODBICIE ŚWIATŁA:
ODBICIE ŚWIATŁA:
Kilka miesięcy temu Rafał Gawrylak, prezes ES-Systemu, był przekonany, że koniec 2018 r. był tylko chwilowym pogorszeniem koniunktury. Liczył na odbicie na początku obecnego. Okazało się, że miał rację
Fot. ARC

— Wzrost cen energii pozytywnie wpływa na nasz biznes i stymuluje rynek. Motywuje naszych klientów do poszukiwania oszczędności i wymiany oświetlenia na energooszczędne — mówi Ryszard Wtorkowski, prezes firmy LUG, producenta tzw. rozwiązań oświetleniowych.

W jego opinii to bardzo racjonalna metoda obniżki rachunków za prąd, bo oszczędności energii sięgają 50-70 proc., a w zależności od zastosowanychrozwiązań zwrot z inwestycji jest możliwy już w następnym roku.

— W ciągu ostatnich miesięcy obserwujemy wzrost zainteresowania instytucji i firm wymianą oświetlenia na ledowe, co pozwala ograniczyć zużycie energii. U nas najszybciej rośnie sprzedaż opraw, które mają najdłuższy roczny czas świecenia. Oznacza to, że wśród klientów dominują ci, którzy zużywają najwięcej energii elektrycznej — deklaruje Ryszard Wtorkowski.

Dodaje, że tacy nabywcy najchętniej sięgają po zaawansowane technologicznie rozwiązania, typu systemy zarządzania oświetleniem smart lighting czy smart city. Podobne obserwacje ma także Rafał Gawrylak, prezes konkurencyjnej spółki ES- System.

— Wzrosty w sprzedaży oświetlenia przemysłowego, gdzie prawie w 100 proc. wykorzystuje się rozwiązania ledowe, obserwujemy od dłuższego czasu. Jednak dzisiaj większość inwestorów jest zainteresowana takimi rozwiązaniami uzupełnionymi o systemy sterowania, co pozwala na znaczne obniżenie zużycia energii, a tym samym kosztów — mówi menedżer.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Krakowska spółka około czterech piątych swoich produktów sprzedaje w Polsce i w minionym kwartale odnotowała tu wzrost sprzedaży w każdym z pięciu swoich segmentów produktowych. W największym stopniu dotyczyło to właśnie oświetlenia przemysłowego, o prawie 35 proc. rok do roku oraz segmentu sterowania — aż o 158 proc.

— Jednym z elementów wpływających na rozwój segmentów sterowania i LED są niewątpliwie wzrosty cen energii — przyznaje Rafał Gawrylak.

Nieco inaczej wygląda to z punktu widzenia trzeciego z dużych giełdowych producentów oświetlenia, Leny Lighting. Jak wyjaśnia Radosław Leśniewski, szef działu marketingu wielkopolskiej spółki, zainteresowanie klientów nie jest spowodowane rosnącymi cenami prądu.

— Można powiedzieć, że jest to „ta sama chęć” energooszczędności, jaką kierowali się kilka lat wcześniej — deklaruje Radosław Leśniewski.

Firma dostrzega natomiast wzrost aktywności dostawców takich rozwiązań, czyli właśnie producentów i dystrybutorów w czynnym oferowaniu takiego sprzętu.

— Tutaj aktywność zdecydowanie wzrosła. Można powiedzieć, że podaż sama sobie organizuje popyt — uważa kierownik marketingu Leny Lighting.

Zarówno LUG, jak i ES- System odnotowały w I kwartale tego roku spory wzrost przychodów. Było to 20 proc. i 24 proc. (odpowiednio 42 mln zł i 51,8 mln zł). Także zysk netto obu grup się zwiększył — o 14 proc. i aż o 640 proc. (wyniósł odpowiednio 1,3 mln zł i prawie 2,7 mln zł). Jednostkowe przychody Leny Lighting skurczyły się o 7 proc.— do 29,3 mln zł, ale i ta firma zwiększyła zysk netto o prawie 22 proc. — do 1,9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane