Ceny śruty sojowej są odporne na spadki

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 15-02-2001, 00:00

Ceny śruty sojowej są odporne na spadki

Krajowy rynek śruty sojowej wykazuje sporą odporność na ruchy cenowe tego surowca na światowych giełdach. Wyraźna przecena, jaka dotyka zagraniczne rynki, jest w dużym stopniu ignorowana przez firmy rozprowadzające ten towar w kraju. Ostatnio na naszym rynku ceny śruty wyznacza utrzymujący się wysoki popyt na tego typu surowce.

— Jest to wyraźny sygnał ciągłego nie słabnącego zainteresowania śrutą ze strony mieszalni pasz. Silny złoty pomaga wytwórcom pasz obniżyć koszty surowców importowanych. Wydaje się, że rynek doszedł do takiego stanu, w którym zakup na potrzeby bieżące i kolejnych miesięcy jest rekomendowany. Oceniamy, że przy tak silnej naszej walucie cena śruty wysokobiałkowej w lutym może nieznacznie spaść poniżej 1000 zł/t — ocenia Piotr Grela, szef działu pasz gdańskiego Nagrolu.

Tymczasem na świecie już kilka tygodni temu ceny śruty poddane zostały ostrej korekcie. Nie zawsze odczuwalna była ona w kraju, co należy wiązać ze specyfiką naszego rynku.

— Najpierw wzrost cen na światowych giełdach zamortyzował w Polsce spadek wartości dolara. Potem nastąpił spadek wywołany poprawiającymi się warunkami pogodowymi w Ameryce Południowej, kiedy zachodni analitycy zaczęli prognozować wysoki poziom tegorocznych zbiorów. Ruchy cen nie spowodowały jednak spadku popytu na ten surowiec na rynku polskim — podkreśla Piotr Grela.

Wydaje się, że wyższej przeceny możemy spodziewać się w przypadku notowań śruty rzepakowej. Przemawia za tym co najmniej kilka silnych argumentów.

— Po gwałtownym wzroście cen śruty rzepakowej, jaki miał miejsce w ostatnim okresie, w lutym tendencja wzrostowa może ulec wyhamowaniu. Powodem tego jest pojawienie się na naszym rynku atrakcyjnej cenowo i jakościowo ukraińskiej śruty słonecznikowej oraz czeskiej śruty rzepakowej. Kolejnym czynnikiem rzutującym na jej notowania jest niska cena śruty sojowej, podstawowego wyznacznika ceny białka — wymienia Sebastian Barra, broker działu pasz Nagrolu.

Specjaliści przewidują, że cena śruty sojowej w lutym będzie kształtowała się na poziomie 660-680 zł/t.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ceny śruty sojowej są odporne na spadki