Ceny używanych aut w USA znów zaczęły rosnąć

TadeuSZ Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 17-09-2021, 17:50

Po chwilowym, wakacyjnym wyhamowaniu, ceny używanych samochodów w Stanach Zjednoczonych znów zaczęły rosnąć. Obrazujący zmiany cen wskaźnik odnotował blisko 25-proc. wzrost w porównaniu z ubiegłorocznym wrześniem.

fot. Luke Sharrett/Bloomberg

Indeks Manheim, określający trendy cenowe, wzrósł w pierwszej połowie września 2021 r. o 3,6 proc. w stosunku do miesiąca wcześniej osiągając pułap 201,4 pkt. Była to pierwsza dodatnia zmiana wskaźnika od maja br. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. Manheim U.S. Used Vehicle Value Index podskoczył o 24,9 proc.

Zdaniem specjalistów, w najbliższych miesiącach należy oczekiwać utrzymania się wzrostowej tendencji. Powodowane jest to problemami z łańcuchem dostaw i niedoborem chipów co ogranicza m.in. ofertę nowych pojazdów i nakręca spiralę inflacji.

Producenci samochodów twierdzą, że produkcja nowych pojazdów tej jesieni będzie nadal ograniczana przez niedobór chipów i rozprzestrzenianie się Covid-19 w Azji Południowo-Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane