Ceramika Tubądzin chce wydać ponad 100 mln zł

Dawid Tokarz
23-01-2001, 00:00

Ceramika Tubądzin chce wydać ponad 100 mln zł

W tym roku Ceramika Tubądzin, trzeci pod względem wielkości producent płytek ceramicznych w kraju, zakończy realizację pierwszego etapu inwestycji w fabryce w Ozorkowie. Do końca grudnia projekt ma pochłonąć 102 mln zł. W 2001 r. spółka mocniej postawi na eksport.

Zdaniem analityków branży, Ceramika Tubądzin jest trzecim — po Opocznie i Paradyżu — graczem na rynku płytek ceramicznych. Jej udział w nim jest szacowany na mniej więcej 5 proc.

— Chcemy swoją pozycję rynkową poprawić. Aby zrealizować ten cel, uruchomiliśmy w październiku 2000 r. produkcję płytek podłogowych w naszym drugim zakładzie w Ozorkowie pod Łodzią — mówi Krzysztof Urban, dyrektor ds. rozwoju w Ceramice Tubądzin.

Do tej pory producent specjalizował się w wytwarzaniu płytek ściennych.

Mimo że zakład z Ozorkowa funkcjonuje już od trzech miesięcy, nadal jest rozbudowywany.

— W tym roku zakończymy pierwszy etap inwestycji w Ozorkowie. Jego łączny koszt szacujemy na prawie 102 mln zł. Jednak jeśli będzie istniało zapotrzebowanie rynku, jesteśmy w stanie nadal zwiększać moce produkcyjne tej fabryki — zaznacza dyrektor Urban.

Stawiają na eksport...

Zwiększanie mocy produkcyjnych Ceramiki Tubądzin jest związane przede wszystkim z planami rozwoju eksportu, który obecnie stanowi blisko 20 proc. sprzedaży firmy.

— Do tej pory działania proeksportowe nie były naszym priorytetem. Teraz to się zmieni. Liczymy, że w szybkim czasie udział eksportu w naszej sprzedaży znacznie się zwiększy — mówi Krzysztof Urban.

...ale pozostali także

Położenie nacisku na eksport nie jest w branży ceramicznej działaniem wyjątkowym. Mocna pozycja na polskim rynku importerów, głównie z Włoch i Hiszpanii (należy do nich około 50 proc. rynku), sprawia, że rodzimi producenci poszukują innych rynków zbytu. Deklaracje o planach zwiększenia eksportu można usłyszeć zarówno od liderów branży, jak i mniejszych producentów.

Poza produkcją płytek ściennych i podłogowych Ceramika Tubądzin zajmuje się również wytwarzaniem ceramicznych elementów dekoracyjnych. W swoich dwóch zakładach zatrudnia około 420 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ceramika Tubądzin chce wydać ponad 100 mln zł