CERPF odnowi zabytkowy park Ulricha

Marlena Kaczmarek
opublikowano: 26-04-2001, 00:00

CERPF odnowi zabytkowy park Ulricha

Central European Retail Property Fund, inwestor powstającego w Warszawie centrum handlowo-rozrywkowego Wola Park, odrestauruje też znajdujący się obok park Ulrychowski wraz z zabytkową zabudową. Całość będzie kosztować ponad 400 mln zł.

Wolski park Ulricha, wraz ze znajdującą się na jego terenie zabytkową zabudową, zostanie odrestaurowany za sprawą Central European Retail Property Fund (CERPF), który na działce obok buduje centrum handlowo-rozrywkowe Wola Park. Obie inwestycje kosztować będą ponad 100 mln USD (około 400 mln zł).

— Odrestaurowanie parku i adaptacja znajdującej się w nim zabudowy była warunkiem postawionym inwestorowi przez gminę Wola i Wojewódzki Urząd Konserwatorski przy podpisaniu umowy na budowę centrum Wola Park. Chcielibyśmy, aby projekt spółki objął adaptacją wszystkie elementy parku, wchodzące w skład dawnego dużego gospodarstwa rodziny Ulrichów — mówi Antoni Lewandowski, rzecznik Urzędu Dzielnicy Warszawa-Wola.

W rejestrze zabytków

Inwestor zapowiada, że centrum Wola Park (72 tys. mkw. powierzchni) zostanie oddane do użytku wiosną 2002 r. Termin rozpoczęcia prac w parku zależy jednak od decyzji gminy Warszawa- -Wola oraz Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego.

— Cały park Ulrychowski już od ćwierć wieku jest wpisany do rejestru zabytków. Obecnie w toku znajduje się sprawa wpisania do rejestru zabudowy parkowej — części poulrychowskich szklarni, murowanego pałacyku oraz XIX- -wiecznego budynku biurowego. Oczekujemy, że w najbliższym czasie inwestor przedstawi nam projekt adaptacji znajdujących się w parku obiektów — mówi Hanna Lewicka, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego.

Nowatorska idea

Budowa centrum handlowo-rozrywkowego połączona z odrestaurowaniem parkowego kompleksu Ulrychowskiego jest, zdaniem Hanny Lewickiej, pierwszą inwestycją w Warszawie, gdy budowie obiektu komercyjnego towarzyszą prace przy zagospodarowaniu znajdującego się obok zabytku. Założenie to potwierdza również David Leverett, dyrektor ds. developmentu i Wynajmu CERPF. Twierdzi on, że koncepcja zagospodarowania ponad 2-hektarowego obszaru parku łączy w sobie pragnienie pogodzenia pierwotnej funkcji tego terenu z nową, jaką wyznacza fakt budowy centrum handlowo-rozrywkowego.

— Nad projektem zagospodarowania terenu pracujemy wspólnie z gminą i WUK. Podstawowym założeniem jest dla nas zachowanie całego starodrzewu, stanowiącego część dawnej kompozycji parkowej. Na terenie parku, wzdłuż ulicy Górczewskiej powstanie równoległy do ulicy ciąg spacerowy. Na tyłach terenów zielonych przewidziana jest z kolei powierzchnia wodna, mająca służyć jako fontanna latem, a jako lodowisko zimą. W części południowej kompleksu planowane jest założenie kwater roślin sadowniczych. Myślą przewodnią będzie tu prezentacja tych gatunków drzew i krzewów, które były sprzedawane przez zakład ogrodniczy Ulrichów. Prawdopodobnie powstaną też dwa zespoły szklarniowe, z kolekcją roślin ogrodowych i domowych. Znajdzie się też miejsce na księgarnię ogrodniczą oraz punkt doradztwa ogrodniczego — wyjaśnia David Leverett.

Znajdujący się w parku Pałac Ulrichów, po odrestaurowaniu służyć będzie jako restauracja i kawiarnia z letnimi tarasami. W jego bezpośrednim sąsiedztwie CERPF wybuduje ogródek oraz plac zabaw dla dzieci. Inwestor przewiduje także budowę małej sceny, na której będą mogły się odbywać kameralne koncerty.

CERPF zamierza przekazać część terenów zielonych gminie na cele społeczne, służące całej lokalnej społeczności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Kaczmarek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CERPF odnowi zabytkowy park Ulricha