Cersanit szykuje przejęcie w logistyce

opublikowano: 10-02-2021, 20:00

Największy producent płytek ceramicznych chce przejąć kontrolę nad firmą spedycyjną Caolin.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął w tym miesiącu postępowanie w sprawie koncentracji. Cersanit, producent m.in. ceramiki sanitarnej, chce kupić 100 proc. udziałów spółki Caolin (na koniec 2019 r. miał ich 1,25 proc.) – świadczącej usługi transportowo-spedycyjne w Polsce i kilku innych krajach Unii Europejskiej. Ma centrum logistyczne w Opocznie, przy jednej z fabryk Cersanitu.

– Caolin świadczy dla nas usługi logistyczne od około siedmiu lat. Postanowiliśmy rozszerzyć kompetencje logistyczne w grupie głównie w celu szybszej obsługi zamówień, automatyzacji procesów magazynowych, rozwoju nowoczesnych kanałów dystrybucji i optymalizacji kosztów. Porozumiewamy się z dotychczasowym właścicielem w sprawie nabycia udziałów – komentuje Piotr Skobało, dyrektor logistyki w Cersanicie.

Miliarder na czele
Miliarder na czele
Jedynym właścicielem Cersanitu jest fundusz Black Forest, za którym stoi Michał Sołowow – najbogatszy Polak według magazynu „Fobres” z majątkiem wycenionym na 15,62 mld zł. Firmę Cersanit (wówczas Rovese) ściągnął z giełdy w 2016 r.
Marek Wiśniewski

Ciągły wzrost

Caolin miał w 2019 r. 172,7 mln zł przychodów (+5,7 proc. r/r), 5,5 mln zł zysku operacyjnego (-9,4 proc. r/r) i 3 mln zł zysku netto (-7,2 proc. r/r). Natomiast Cersanit osiągnął odpowiednio 2 mld zł (+6,5 proc.), 36,3 mln zł (-41,5 proc.) oraz 53,1 mln zł (+134,7 proc.).

– Rok 2020 był bardzo dobry, lepszy niż poprzedni. 2021 r. zapowiada się równie dobrze. Planowana inwestycja z pewnością pomoże nam sprostać wyzwaniom wobec rynku i konsumentów – mówi Piotr Skobało.

Firma działa w Europie, Azji Środkowej, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Ma 11 fabryk.

Polska siła

W Polsce wyprodukowano w 2019 r. blisko 107 mln m kw. płytek ceramicznych o łącznej wartości 625 mln EUR – wynika z raportu „Rynek płytek ceramicznych, edycja 2020” przygotowanego przez Centrum Analiz Branżowych (CAB). 2020 r. firmy zaczęły od niewielkiego wzrostu produkcji, ale w marcu mocno wyhamowały.

– W kwietniu sprzedaż była o ponad jedną czwartą mniejsza rok do roku, ale już w czerwcu producenci płytek zaczęli odrabiać straty. Szacujemy, że w drugim półroczu produkcja wzrosła rok do roku, dzięki czemu cały 2020 r. zakończył się niewielkim spadkiem – mówi Maksymilian Miros, główny analityk CAB.

Polska jest trzecim co do wielkości producentem płytek w UE – duża część naszego towaru trafia do innych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej. Największą firmą z branży jest w Polsce Cersanit. W pierwszej piątce znajdują się jeszcze Ceramika Końskie, Ceramika Paradyż, Grupa Tubądzin oraz Cerrad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane