Ceska Rafinerska kusi koncerny

Małgorzata Birnbaum
22-08-2001, 00:00

Ceska Rafinerska kusi koncerny

Trzy koncerny, które razem z rządem Czech są udziałowcami największej rafinerii — Ceskiej Rafinerskiej, chcą mieć większościowy pakiet prywatyzowanej spółki. W tym celu albo skorzystają z opcji, która pozwala im zablokować wykupienie, albo wezmą udział w prywatyzacji Unipetrolu — spółki matki rafinerii.

Konsorcjum zagranicznych inwestorów składa się z amerykańskiego Conoco, brytyjsko-holenderskiego Shella i włoskiego AgipPetroli International. Mają oni w sumie 49 proc. akcji w Ceskiej Rafinerskiej. Reszta walorów należy do państwowego holdingu Unipetrol. Przedstawiciele zagranicznych koncernów nie przyznają się otwarcie do zainteresowania akcjami państwa.

— Chcemy rozwijać się w Europie Środkowej i Wschodniej. To prawda, że obecni udziałowcy mogą wpłynąć na dalszą prywatyzację CR. Rozważamy wykorzystanie swoich praw — enigmatycznie mówi Ian Foster, rzecznik Conoco.

Prywatni akcjonariusze mogą skorzystać z opcji, dzięki której zablokują wykupienie pozostałych akcji CR. Analitycy przewidują jednak, że koncerny — zamiast kupować 51 proc. akcji CR — wezmą udział w prywatyzacji Unipetrolu. 7 września mija termin składania wstępnych ofert na 64 proc. udziałów w holdingu, za które spodziewa się zarobić 10 mld CSK (1,2 mld zł).

— Konsorcjum musi teraz zdecydować, czy chce tylko CR, czy również część Unipetrolu — mówi gazecie „Prague Business Journal” anonimowy informator.

Zagraniczne firmy, jeśli wybiorą drugą opcję, prawdopodobnie będą chciały zatrzymać CR oraz Benzinę, spółkę zależną Unipetrolu, a resztę zależnych spółek sprzedać. Zainteresowane prywatyzacją Unipetrolu są również austriacki OMV i kanadyjski Norex.

Ceska Rafinerska jest największą firmą przetwarzającą ropę w Czechach. Ma dwie rafinerie — w Litvinovie i Kralupach, których zdolność produkcyjna wynosi 7 mln ton rocznie. Zajmuje czwarte miejsce na liście 100 największych firm Czech w roku 2000. Jej produkty zaspokajają 50 proc. popytu krajowego na paliwa samochodowe i 90 proc. na paliwa samolotowe. Firma eksportuje też paliwo do Polski, Niemiec, Austrii, Słowacji i na Węgry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceska Rafinerska kusi koncerny