Czytasz dzięki

ČEZ na zakupach w Polsce

opublikowano: 03-12-2017, 22:00

Czeska grupa energetyczna przejęła kilka spółek, w tym polską OEM Energy. Finalizuje już kolejną transakcję na naszym rynku.

Śląska firma OEM Energy z siedzibą w Marklowicach zajmuje się sprzedażą, montażem i serwisowanie urządzeń energii odnawialnej, m.in. baterii fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Taka działalność bardzo interesuje obecnie czeską grupę energetyczną. Tego typu usługami, obejmującymi decentralizację oraz optymalizację wykorzystania energii oraz OZE, zajmuje się utworzona w maju 2016 r. spółka ČEZ ESCO (ČEZ Energy Service Company). Właśnie pod jej skrzydła trafiła polska firma.

Pieczę nad przejęciami koncernu CEZ w segmencie nowych usług energetycznych sprawuje Pavel Cyrani, członek zarządu grupy.
Zobacz więcej

NOWE USŁUGI:

Pieczę nad przejęciami koncernu CEZ w segmencie nowych usług energetycznych sprawuje Pavel Cyrani, członek zarządu grupy. [FOT. ARC]

Formalnie OEM Energy kupiła od OEM Group firma CEZ ESCO Poland, która o możliwość zakupu przedsiębiorstwa wystąpiła do UOKiK jeszcze we wrześniu. ČEZ ESCO przejął też kontrolę nad trzema firmami w Czechach. Jego własnością stały się AirPlus, dostawca klimatyzacji, który co roku montuje 600 tego typu urządzeń i 3,5 tys. serwisuje, oraz Easy Power, firma, która jest właścicielem i operatorem lokalnej sieci dystrybucji energii. Czeska spółka kupiła również pakiet 51 proc. akcji przedsiębiorstwa Hormen CE, które jest producentem i dostawcą oświetlenia. Przedstawiciele koncernu ČEZ nie ujawnili wartości transakcji.

— Są to kwoty, które pozwalają nam uzyskać wewnętrzny zwrot z inwestycji w wysokości ponad 10 proc. rocznie — stwierdził tylko Pavel Cyrani, członek zarządu grupy. Na OEM Energy nie kończą się ambicje ČEZ-u na naszym rynku. Jak ujawnił Jaroslav Macek, dyrektor w ČEZ ESCO, grupa jest tuż przed zawarciem umowy zakupu jeszcze jednego polskiego podmiotu, tym razem z segmentu modernizacji gospodarki cieplnej.

— Chodzi o firmę większą od OEM Energy — stwierdził menedżer, cytowany przez agencję ČTK. ČEZ ESCO ma obecnie 10 spółek zależnych, które zatrudniają ponad 1,6 tys. pracowników. W tym roku tylko z usług energetycznych grupa planuje wypracować przychody rzędu 4,9 mld CZK, a w przyszłym — 8 mld CZK.

Firma zajmuje się również dostarczaniem energii elektrycznej i gazu przedsiębiorstwom i podmiotom sektora publicznego. ČEZ działa na kilku rynkach, głównie Europy Środkowej. Poza Czechami i Polską jest obecny również na Słowacji, w Niemczech i Rumunii. Koncern jest notowany na giełdzie w Pradze i na warszawskim parkiecie.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane