Chalupec oddał Ruch

opublikowano: 09-10-2018, 22:00

Igor Chalupec wypełnił porozumienie z Alior Bankiem i zrezygnował ze stanowiska prezesa dystrybutora prasy

Igor Chalupec, były wiceminister finansów i były prezes PKN Orlen, właśnie złożył rezygnację i stał się również byłym prezesem Ruchu. Informację o dymisji, którą zapowiedzieliśmy w „PB” ponad tydzień temu, potwierdziliśmy nieoficjalnie w trzech różnych źródłach. Sam Igor Chalupec nie odpowiedział ani na nasze pytanie w tej sprawie, ani na prośbę o komentarz.

WYCZEKIWANY RUCH:
WYCZEKIWANY RUCH:
Na rezygnację Igora Chalupca z wytęsknieniem czekała duża część wierzycieli Ruchu. Powód? M.in. ujawnione przez „PB” informacje o tym, że choć od prywatyzacji w 2010 r. spółka straciła na działalności podstawowej łącznie ponad 0,5 mld zł, to jego władze z tytułu zarządzania spółką zainkasowały około 55 mln zł.
Fot. Marek Wiśniewski

Jego decyzja oznacza, że w zarządzie balansującego na krawędzi bankructwa Ruchu zostały dwie osoby: Marek Podstawa i Bogumiła Rak. Następcę Igora Chalupca wybierze rada nadzorcza w składzie, zmienionym kilka dni temu. Przewagę mają w niej nowo powołane osoby, związane z wierzycielami dystrybutora: dwie, wskazane przez Alior Bank (Kamil Prokop i Seweryn Kowalczyk) i jeden przedstawiciel wydawców prasy (Artur Sierant). Igor Chalupec jako dotychczasowy właściciel Ruchu ma w nadzorze tylko dwóch przedstawicieli — Janusza Koczyka i Wojciecha Wróblewskiego.

Taki skład rady to rezultat porozumienia, jakie Igor Chalupec zawarł z Alior Bankiem, największym wierzycielem Ruchu. W jego wyniku bank zrolował linie kredytowe i gwarancyjne dystrybutora opiewające łącznie na około 170 mln zł, których termin mijał 5 października. Z naszych informacji wynika, że częścią porozumienia ma być też zastaw na akcjach Ruchu, znajdujących się w posiadaniu kontrolowanej przez Igora Chalupca spółki Lurena Investments. Ani bank, ani Ruch na razie oficjalnie tego nie potwierdzają. Zmiana władz i przedłużenie finansowania to dopiero początek na długiej i niepewnej drodze do uzdrowienia Ruchu. Jak pisaliśmy w „PB”, zdaniem nadzorcy sądowego spółki, musi ona jeszcze dogadać się z Aliorem i wydawcami prasy co do kroków, które pozwoliłyby Ruchowi na złapanie płynnościowego oddechu, a docelowo: znaleźć inwestora, który pomógłby w jego finansowaniu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane