Chaos wśród europejskich funduszy inwestycyjnych

BORYS SKRZYNSKI
12-09-2001, 15:46

LONDYN (Reuters) - Firmy zarządzające funduszami w Europie wstrzymały obroty niektórymi lub wszystkimi swymi aktywami. Powodem jest chaos na rynkach europejskich po wtorkowym ataku terrorystycznym na USA, który uniemożliwia wycenę wartości papierów wartościowych.

Giełdy europejskie zawiesiły w środę obroty akcjami spółek amerykańskich. Giełdy amerykańskie natomiast są zamknięte drugi dzień z rzędu po tym jak ataki lotnicze zniszczyły budynki w Nowym Jorku i Waszyngtonie, powodując śmierć tysięcy osób.

Firmy zarządzające aktywami w Europie zawiesiły obroty funduszy obracających akcjami spółek amerykańskich, a niektóre wstrzymały obroty wszystkich otwartych funduszy z powodu wahań na rynku i niepewności co do kursu akcji.

"Firmy szczególnie obawiają się, że zawieszenie obrotów danymi akcjami może nastąpić, gdy ich wartość ma mało wspólnego z ceną, za którą będą mogły je potem sprzedać" - podał Związek Brytyjskich Funduszy Inwestycyjnych.

BVI, niemiecki zwiazek funduszy inwestycyjnych, radził swoim członkom zawieszenie obrotów, twierdząc, że bez wsparcia giełd amerykańskich nie jest możliwe zagwarantowanie odpowiedniej ceny akcji.

Szwedzki Carnegie Asset Management, holenderski ABN Amro Asset i brytyjski Aberdeen Asset Management są wśród firm, które częściowo zawiesiły obroty należącymi do nich akcjami.

Brytyjski Edinburgh Fund Managers poinformował, że zawiesza obroty wszystkich swoich otwartych funduszy.

BEZ PANIKI

Nie wiadomo, czy zawieszenie obrotów jest jedynie odłożeniem w czasie dużej wyprzedaży akcji przez inwestorów detalicznych, ale jak na razie gracze nie wykazują takich reakcji.

"Dzięki Bogu, ludzie nie poddali się panice, chociaż sądziliśmy, że tak będzie" - powiedział Jason Hollands z brytyjskiej firmy doradztwa finansowego Bestinvest.

"Najbardziej roztropną radą, jakiej możemy udzielić inwestorom, to, żeby nie robili absolutnie nic. Za wiele jest niewiadomych" - dodał.

Jak powiedział Julian Samways, rzecznik prasowy brytyjskiego funduszu Schroder, nawet tam, gdzie obroty na funduszach są duże, najprawdopodobniej sytuacja ulegnie zmianie. Schroder zawiesił obroty funduszy, które posiadają 10 lub więcej procent swoich akcji na zamkniętych giełdach.

"Jest mało prawdopodobne, aby wielu inwestorów chciało brać udział w notowaniach, kiedy obroty są tak małe" - powiedział Samways.

"Jeżeli będziemy zmuszeni, weźmiemy udział w notowaniach, ale dzisiejszy dzień będzie bardzo niepewny" - dodał.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BORYS SKRZYNSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chaos wśród europejskich funduszy inwestycyjnych