Czytasz dzięki

Chcą mieć SUV-a, muszą sięgnąć do kieszeni

opublikowano: 30-06-2019, 22:00

Za 12-letnie używane auto Kowalski zapłaci 18 tys. zł. Jeśli chce SUV-a, musi wydać ponad dwa razy więcej.

Tylko w maju do Polski wjechało 88,6 tys. używanych aut z zagranicy. Dla porównania: w całym 2018 r. osoby indywidualne zarejestrowały 124 tys. aut, a od początku tego roku do kraju wjechało już 424 tys. „używek” (o 2,6 proc więcej niż rok temu) — wynika z raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Wszystko więc wskazuje na to, że również w tym roku liczba sprowadzonych samochodów przekroczy 1 mln (w 2018 r. sprowadziliśmy 1 003 290, o 7,1 proc. więcej niż w 2017 r). W maju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, najchętniej sprowadzaliśmy auta starsze. Średnia wieku to 11 lat i 10 miesięcy. Najczęściej były to volkswageny, ople, audi lub fordy. Sprowadzone samochody — co oczywiste — trafiają do sprzedaży. Z raportu AAA AUTO, opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dilerów samochodów używanych, mediana ceny oferowanego w maju do sprzedaży auta używanego wynosiła 17,9 tys. zł, a przebiegu 181 tys. km.

Choć większość Polaków nadal szuka tańszych i najtańszych
propozycji autokomisów i salonów używanych samochodów, to rośnie odsetek tych,
którzy są gotowi wydać więcej pod warunkiem, że jest to SUV.
Zobacz więcej

DROŻSZE, ALE WYŻSZE:

Choć większość Polaków nadal szuka tańszych i najtańszych propozycji autokomisów i salonów używanych samochodów, to rośnie odsetek tych, którzy są gotowi wydać więcej pod warunkiem, że jest to SUV. Fot. Fotolia

I choć znakomitą większość stanowiły hatchbacki, kombi i sedany, to warto zauważyć rosnącą na rynku wtórnym popularność aut z segmentu SUV. Okazuje się, że w I kw. w porównaniu z tym samym okresem 2018 r. sprzedaż używanych SUV-ów wzrosła o 118 proc. W salonach AAA Auto w Polsce udział SUVów wśród wszystkich sprzedanych samochodów rósł: w 2015 o 12, 2016 r. o 9, 2017 r. o 13, 2018 r. o 14, a w 2019 r. już o 17 proc. Jest to zjawisko istotne, bo auta tego segmentu są znacznie droższe — klient musi wyłożyć ponad dwa razy tyle, ile wynosi mediana ceny używanego auta, bo mediana dla SUV-a w 2019 r. to 37,9 tys. zł.

— Kierowcy są gotowi inwestować naprawdę spore pieniądze w tego typu samochody. Średnia cena SUV-a sprzedanego w AAA AUTO w okresie styczeń — maj wyniosła 46 966 zł, a tylko 8 proc. sprzedanych w tym okresie SUV-ów miało cenę niższą niż 30 tys. zł. — mówi Karolina Topolova, dyrektor generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Najbardziej popularnymi używanymi SUV-ami (powyżej 30 tys. zł) w polskich punktach sprzedaży AAA Auto są: suzuki grand vitara, KIA Sorento i land rover freelander.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane