Chcą zmienić fabrykę czekolady w farmę marihuany

opublikowano: 27-09-2013, 11:13

Kanadyjski start-up zamierza przekształcić nieczynną fabrykę czekolady w farmę leczniczej marihuany, informuje Reuters.

Stanowiłoby to potencjalnie duże wsparcie dla lokalnej gospodarki mocno dotkniętej zamknięciem zakładu Hershey’a w 2008 r.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Stara fabryka w Smith Falls, w prowincji Ontario (około 350 km od Toronto), która przez dziesięciolecia  produkowała batony została warunkowo sprzedana start-upowi występującemu pod nazwą Tweed. Chce on wykorzystać około 1/3 z ponad 43 tys. m2 powierzchni fabryki do założenia plantacji marihuany.

„To ekscytująca możliwość” – mówi Mark Zekulin, wiceprezes Tweed. „Jest popyt na takie produkty, a to daje okazję na opłacalny biznes” – dodaje.

Tweed złożył już wniosek do Health Canada o wydanie pozwolenia na hodowlę tej rośliny. Marihuana ma być dostarczana do pacjentów  w Kanadzie, którzy mają pozwolenie na używanie narkotyku.

Kanada zalegalizowała medyczne wykorzystanie marihuany w 2001 r. zezwalając początkowo na  jej uprawę i palenia 500 osobom. Liczba ta gwałtownie wzrosła do około 30 tys. powodując spore zamieszanie i kontrowersje wśród regulatorów prawnych  i nadzorujących używanie narkotyku.

Na początku tego roku rząd zajął się projektem przeniesienia produkcji marihuany z prywatnych domów do licencjonowanych prywatnych firm, które zajęłyby się dostarczaniem produktu do uprawnionych pacjentów.

Stąd starania Tweed do wejścia na nowy rynek. Firma chce wydatkować na modernizację fabryki około 1,5 mln CAD (1,45 mln USD). Działający zakład mógłby zatrudnić nawet 100 osób.

„W ciągu ostatnich 5-6 lat straciliśmy 1700 miejsc pracy” – wyjaśnia Dennis Staples, prezydent liczącego 9 tys. mieszkańców miasta. „Kibicujemy planom Tweed, bo to dobra wiadomość dla naszej społeczności” – dodaje Staples.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Chcą zmienić fabrykę czekolady w farmę marihuany