Chcemy pomóc terenom na uboczu

Rozmawiał Grzegorz Nawacki
opublikowano: 06-09-2017, 22:00

TRZY PYTANIA DO WICEPREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

1. Na czym polegają planowane zmiany?

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, minister finansów
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, minister finansów Marek Wiśniewski

— Chcemy, żeby cała Polska była jedną wielką strefą ekonomiczną. Dziś mniej niż 1 proc. terenów jest pokrytych SSE, a wiele gmin i powiatów na uboczu bez odpowiedniej infrastruktury ma ciekawych burmistrzów, wójtów, a przede wszystkim ludzi i chcemy im umożliwić przyciąganie inwestorów. Gdy zmiany wejdą w życie, co, mam nadzieję, nastąpi w pierwszej połowie przyszłego roku, nie będą musieli zabiegać o poszerzenie strefy. Będą mogli według kryteriów, które preferują obszary o dużym bezrobociu, zaniedbane i dają przewagę małym i średnim firmom, nakłaniać inwestorów do przyjeżdżania do swoich gmin. Chcemy w ten sposób zaktywizować rejony, które leżały na uboczu procesów inwestycyjnych. Gdyby zrobić sondaż na ulicy i spytać, z czym się kojarzą strefy ekonomiczne, większość osób wskazałaby inwestorów zagranicznych. My chcemy zaktywizować polską przedsiębiorczość, zwłaszcza małe i średnie firmy. Przez odpowiednio dobrane kryteria ułatwiamy inwestowanie nawet od 200 tys. zł.

2 Jakie będą efekty zmian?

W ciągu dziesięciu lat liczymy na sto kilkadziesiąt miliardów dodatkowych inwestycji. Przyniosą nie tylko miejsca pracy, bo w kryteriach są zaszyte mechanizmy innowacyjności, które powinny popchnąć przedsiębiorców z różnych branż na wyższy poziom.

3 W Polsce chcą inwestować JP Morgan, LG Chem — kto jeszcze?

JP Morgana nie mogę potwierdzić, bo umowa nie została podpisana, ale rozmowy są zaawansowane i przebiegają pozytywnie, więc jest bardzo duża szansa. Są duzi inwestorzy z branży lotniczej i motoryzacyjnej. Bardzo się cieszę, że eksport w produkcji motoryzacyjnej ma w tym roku szansę przekroczyć 100 mld zł. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu