Chciwość nie popłaca ani w życiu, ani w... budżecie

opublikowano: 02-12-2018, 22:00

„Im więcej dajesz, tym więcej dostajesz” — prawdziwość złotej zasady chrześcijaństwa potwierdzili niedawno naukowcy.

Chciwość, egoizm, zachłanność nie popłacają — ani w życiu, ani w… budżecie domowym. Dlaczego? Samolubni ludzie nigdy nie wchodzą na najwyższe stopnie drabiny płac — wynika z badań psychologów z Uniwersytetu w Sztokholmie (Szwecja) i Uniwersytetu Południowej Karoliny (USA), których wyniki opublikowano w „Journal of Personality and Social Psychology”. Do tego wniosku zaprowadziły naukowców kwestionariusze przeprowadzone wśród 57 tys. osób z Europy i USA. Pytania dotyczyły nie tylko wysokości płac, lecz także zachowań prospołecznych i przekonań, a także tego, na ile badanym zależy na sukcesie i dobrobycie innych osób.

— Co prawda wyjątkowo egoistyczni ludzie widzą siebie w tych organizacjach czy firmach, gdzie pensje są najwyższe, ale to osoby, które z natury są hojne, radzą sobie lepiej, jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń — mówi CNBC Brent Simpson, współautor badania, profesor socjologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra rOGALA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu