Chemiskór pośle sześć spółek grupy na GPW

Sebastian Gawłowski
11-05-2001, 00:00

Chemiskór pośle sześć spółek grupy na GPW

Chemiskór zamierza wprowadzić na GPW sześć filarów swojej grupy. Do września spółka chce pozyskać zagranicznego inwestora finansowego dla Domu Wydawniczego Wolne Słowo, wydawcy „Życia”, który docelowo objąłby do 25 proc. akcji wydawnictwa.

7 marca WZA DW Wolne Słowo uchwaliło podniesienie kapitału w wydawnictwie o 30,35 mln zł — do 60 mln zł. Kierownictwo grupy medialnej mówi o inwestorze i debiucie na rynku publicznym najwcześniej w przyszłym roku.

— Trwają bardzo zaawansowane rozmowy z zachodnim inwestorem finansowym dla Wolnego Słowa, które prawdopodobnie zakończymy we wrześniu. Rozważane jest wprowadzenie instytucji finansowej również do spółki Media Invest, która docelowo będzie podmiotem dominującym wobec całej grupy — mówi Wojciech Krefft, prezes Chemiskóru.

,,Życie’’ z nakładem

Pieniądze z emisji przeznaczone będą na restrukturyzację wizerunku „Życia’’. Nowa kampania reklamowa dziennika ma ruszyć we wrześniu, a docelową sprzedaż założono na poziomie 120 tys. egzemplarzy. Obecnie średni tygodniowy nakład wynosi 80 tys. egzemplarzy.

Chemiskór planuje także wprowadzenie wszystkich sześciu filarów grupy do obrotu publicznego. W skład grupy wchodzą spółki Polska Prasa Bezpłatna, Polska Prasa Lokalna, Regionalne Rozgłośnie Radiowe, Internet Operator, Wolne Słowo i Druk Serwis.

— Najbliżej upublicznienia jest Polska Prasa Lokalna, która niedługo połączy się z giełdową spółką Murawski. Wprowadzenie firm do obrotu publicznego da możliwość częściowego finansowania inwestycji spółki z rynku kapitałowego. Konsekwentnie realizowana struktura grupy, wzajemne uzupełnianie się tytułów prasowych i przedsięwzięć sieciowych pozwoli na obniżenie kosztów funkcjonowania — twierdzi Wojciech Krefft.

Kolorowe inwestycje

Celem Chemiskóru jest stworzenie silnej grupy rentownych tytułów prasy kolorowej, dostarczających treść do pism bezpłatnych, lokalnych i portalu Ahoj, oraz wykorzystanie efektu synergii przy pozyskiwaniu reklam. Spółka zapowiada kolejne akwizycje. Środki na nie pozyskane zostaną m.in. z emisji obligacji, od potencjalnego inwestora oraz pożyczki od Media Invest. W środę DW Wolne Słowo podpisał z TVP umowę licencyjną na wyłączne korzystanie z prawa do tytułu magazynu „Antena’’. Chemiskór nie podał kwoty transakcji. Wśród korzyści z nabycia tygodnika prezes wymienił wielkość nakładu szacowaną na 150 tys. egzemplarzy oraz możliwość współpracy barterowej z innymi mediami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chemiskór pośle sześć spółek grupy na GPW