Chińczycy ogłosili wezwanie na Bioton

ATB
opublikowano: 29-06-2015, 00:00

NovoTek Pharmaceuticals z Hongkongu chce kupić 28,3 mln akcji producenta insuliny. Inwestorzy mogą liczyć na premię.

Choć w ciągu ostatnich miesięcy Bioton prowadził zamkniętą politykę informacyjną, od piątkowego wieczoru znowu jest na językach rynku kapitałowego, a to za sprawą wezwania ogłoszonego przez chińskiego inwestora. NovoTek Pharmaceuticals z siedzibą w Hongkongu wzywa do sprzedaży maksymalnie 28,3 mln akcji giełdowego producenta insuliny. Taki pakiet daje 33 proc.

Produkcja insuliny w Biotonie
ARC

głosów na walnym. Inwestorzy, którzy planowali wyjście z inwestycji, mają powody do zadowolenia — cena oferowana przez Chińczyków jest o ponad 30 proc. wyższa od piątkowego kursu na GPW(na zamknięciu za jeden papier płacono 5,22 zł). „Zapisy, w których pośrednikiem jest DM Millennium, będą przyjmowane od 16 lipca do 7 sierpnia” — czytamy w komunikacie.

Chińczycy postawili jednak kilka warunków. Oferta dojdzie do skutku, jeśli na sprzedaż będzie co najmniej 25,8 mln akcji (stanowiących 30 proc. głosów na walnym). Inwestor oczekuje też zmiany niektórych zapisów statutu. Zmodyfikowany ma zostać tryb powoływania zarządu, ograniczone zostaną niektóre uprawnienia osobiste, z których korzystał wiodący akcjonariusz — Ryszard Krauze.

Takie wymagania stawiane przez Chińczyków każą domniemywać, że to nie trójmiejski biznesmen sprzedaje akcje. Wczoraj nie udało nam się jednak skontaktować ani z nim, ani ze Sławomirem Ziegertem, prezesem Biotonu. Eksperci są zaskoczeni wezwaniem. O nowym inwestorze dla Biotonu nie mówiło się od czasu, gdy dwa lata temu podchody pod spółkę robiła Polpharma.

— Nie znam chińskiej firmy i jej właściciela — mówi jeden z ekspertów rynku, który zastrzega anonimowość. NovoTek Pharmaceuticals zajmuje się głównie marketingiemi dystrybucją farmaceutyków. W jego ofercie znajdują się również usługi — R&D oraz badań klinicznych. Na stronie internetowej chińska grupa chwali się, że pokrywa 70 proc. chińskiego rynku szpitalnego, co z lokalnego punktu widzenia specyfiki jest szczególnie istotne. Za Wielkim Murem to nie apteki, ale szpitale dystrybuują znaczną cześć leków.

Założycielem NovoTek Pharmaceuticals jest Jubo Liu, chiński inwestor legitymujący się kanadyjskim paszportem. Po zrobieniu doktoratu na Uniwersytecie w Toronto w 2007 r. w obszarze farmacji, pracował zarówno dla amerykańskich, jak i chińskich koncernów farmaceutycznych. Kilka lat temu, chcąc wykorzystaćdoświadczenie, postanowił zbudować własny biznes. Do piątkowego komunikatu nikt nie łączył chińskiego biznesmena z podwarszawską spółką. Teorii, jak doszło do inwestycji, jest kilka.

— Może Bioton, widząc że współpraca z Bayerem na chińskim rynku przynosi średnie efekty, postanowił poszukać dodatkowego — już lokalnego — dystrybutora. Chińczycy zobaczyli potencjał w Biotonie i postanowili zainwestować — uważa jeden z zarządzających funduszem, który chce zachować anonimowość.

Choć insuliny Biotonu nie należą do najnowocześniejszych, zdaniem naszego rozmówcy, nadal mają duży potencjał sprzedaży — szczególnie w Chinach, gdzie przez lata nikt nie myślał, jak zabezpieczyć zdrowotnie mieszkańców.

— Zachorowania na cukrzycę w Chinach dynamicznie rosną. Diabetyków jest trzykrotnie więcej niż wszystkich mieszkańców Polski. Potencjał, również dla starszych analogów insuliny, jest więc bardzo duży — uważa nasz rozmówca.

Michał Pilkiewicz, dyrektor ds. relacji ze środkowoeuropejskimi partnerami w firmie badawczej IMS Health, zgadza się, że inwestor mógł dostrzec potencjał sprzedażowy polskiej insuliny w Chinach. Ale nie tylko to. — Polska firma byłaby świetną platformą do ekspansji w Europie — dodaje Michał Pilkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ATB

Polecane