Chińczycy weszli w paradę KGHM

Magdalena Graniszewska, PAP
opublikowano: 17-04-2009, 00:00

Zagraniczne złoża miedzi drożeją, bo Chińczycy kupują je "na pniu". Miedziowemu koncernowi to nie w smak, bo sam idzie na zakupy.

Zagraniczne złoża miedzi drożeją, bo Chińczycy kupują je "na pniu". Miedziowemu koncernowi to nie w smak, bo sam idzie na zakupy.

Zarząd KGHM już od dawna zapowiada kupno zagranicznych złóż miedzi. Nie kryje, że to konieczny ruch do tego, żeby spółka mogła rozwijać się w długim terminie. Zagraniczne złoża są bowiem o wiele tańsze w eksploatacji od polskich, a KGHM plasuje się obecnie wśród najdroższych producentów miedzi na świecie. Teraz wygląda na to, że KGHM musi się śpieszyć z zakupami.

— To absolutnie konieczne, by pozyskać złoża na świecie. Ale już nie po atrakcyjnej cenie, bo taka była 2-3 miesiące temu. Dziś mamy do czynienia z chińską konkurencją. Chińczycy kupują prawie wszystko, co jest, na pniu —powiedział Mirosław Krutin, prezes KGHM, na wczorajszej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wyjaśnia, że wzrost cen złóż rud miedzi wynika z tego, że rywalizuje o nie coraz więcej firm na świecie. A to z kolei jest skutkiem odblokowania źródeł finansowania. Dzięki temu przedsiębiorstwa, np. chińskie, odzyskują możliwości uzyskania pieniędzy na takie inwestycje.

Transakcje KGHM mogą więc okazać się droższe, niż firma początkowo planowała. Ale to nie zniechęca zarządu.

— Zakup złóż jest konieczny. To nasza odpowiedź na kryzys i na długoterminowe przetrwanie — zadeklarował Mirosław Krutin.

Informacja o wzmożonych zakupach złóż miedzi przez chińskie firmy jest dla części analityków zaskoczeniem. Przyznają, że wprawdzie od dawna już widać silny popyt na miedź ze strony Chin, ale nie było dotąd słychać o chińskich inwestycjach w złoża. Tylko jeden przyznaje, że otrzymał w ostatnim tygodniu informacje o tym, że Chińczycy skupują złoża miedzi.

Oficjalny harmonogram ogłoszony przez zarząd miedziowego koncernu zakłada, że krótka lista wytypowanych do przejęcia podmiotów powinna być gotowa do końca maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu