Chińscy celnicy nie wpuszczają węgla z Australii

opublikowano: 21-02-2019, 09:11

Celnicy z portu Dalian w północnych Chinach nie wpuścili węgla z Australii. To kolejna oznaka nasilającego się konfliktu między krajami.

Węgla z Australii nie wpuszczają od początku lutego celnicy w portach w Dalian, Bayuquan, Panjin, Dandong i Beiliang. Wiadomość o szykanach stosowanych przez  największego na świecie importera węgla wobec największego eksportera tego paliwa spowodowała, że dolar australijski osłabiał się o 1,1 proc., najmocniej od dwóch tygodni.

Konflikt między krajami nasilił się w ostatnich latach, kiedy władze Australii zarzuciły Chinom ingerencję w politykę, media i wyższe uczelnie kraju. W czerwcu ubiegłego roku przyjęto w Australii prawo dotyczące ingerencji obcych państw w sprawy kraju. Od tego czasu australijscy producenci wołowiny i wina skarżą się na przetrzymywanie ich towarów w chińskich portach. Niezadowolenie Chin wzrosło dodatkowo po tym jak w sierpniu Australia zdecydowała, że Huawei nie może uczestniczyć w budowie sieci telefonii 5G w kraju.

Chiny znane są z wykorzystywania handlu do osiągania celów politycznych. Kiedy południowokoreańska Lotte Group zdecydowała się sprzedać państwu ziemię, na której miał stanąć amerykański system antyrakietowy Thaad, w Chinach zamknięto ponad połowę sklepów spółki tłumacząc to niedostatecznym zabezpieczeniem przeciwpożarowym.

W 2010 roku z powodu sporu Chin z Japonią dotyczącego wysp na Morzu Wschodniochińskim japońskie firmy dowiedziały się nagle, że ich chińscy dostawcy nie realizują zamówień na metale ziem rzadkich. Chiny nigdy oficjalnie nie potwierdziły zakazu eksportu, ale odbiorcy z innych krajów nie mieli żadnych problemów z dostawami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy