Czytasz dzięki

Chińska gospodarka przyspieszyła, ale nie sprostała oczekiwaniom

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-10-2020, 06:48

Choć gospodarka Państwa Środka wyraźnie przyspieszyła odbudowę w III kwartale, jednak oczekiwania ekonomistów były wyższe, donosi Reuters.

W okresie lipiec-wrzesień 2020 r. PKB Chin zwiększył się o 4,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej i wzroście o 3,2 proc. w poprzednim kwartale.

Chiny, flaga
Fot. Yegor Aleyev/TASS/Forum

Tymczasem mediana prognoz zakładała zwyżkę o 5,2 proc. 

W ujęciu kwartalnym gospodarka rozwijała się w tempie 2,7 proc. przy prognozie 3,2 proc. i 11,5 proc. wzroście w okresie kwiecień-czerwiec.

Choć tempo wzrostu nieco rozczarowało, ekonomiści podkreślają jednak zdecydowaną poprawę nastrojów wśród konsumentów. Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 3,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, przyspieszając ze skromnego 0,5 proc. wzrostu w sierpniu i odnotowując najszybszy wzrost od grudnia 2019 r. Produkcja przemysłowa zwiększyła się z kolei o 6,9 proc. po wzroście o 5,6 proc. w sierpniu, pokazując, że ożywienie sektora przemysłowego także podtrzymuje wysoką dynamikę.

Odbicie PKB w III kwartale było słabsze niż oczekiwano, ale wciąż było przyzwoite. Wrześniowe dane przekroczyły oczekiwania, sugerując przyspieszenie tempa w drugiej części trzeciego kwartału ... Wzrost dynamiki był szeroki, co dobrze wróży perspektywom czwartego kwartału - powiedziała Frances Cheung, szefowa strategii makroekonomicznej dla Azji w Westpac w Singapurze.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że Chiny w 2020 r. wykażą się wzrostem PKB rzędu 1,9 proc. i będzie to jedyna duża gospodarka, która według prognoz odnotuje dodatni wynik za bieżący rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane