Chiński eksport wzrósł mocniej niż oczekiwano

opublikowano: 12-10-2018, 08:03

Wzrost chińskiego eksportu we wrześniu okazał się dużo większy niż oczekiwano. Import również mocno wzrósł, ale z USA spadł.

Chiński eksport, liczony w dolarach, wzrósł o 14,5 proc. we wrześniu w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Prognozowano, że wzrośnie o 8,2 proc. Import wzrósł o 14,3 proc. Nadwyżka handlowa wyniosła 32 mld USD.

Chiny, port
Chiny, port
fot. Bloomberg

Chiński eksport do USA wrósł o 14 proc. Import po raz pierwszy od lutego spadł, tym razem o 1,2 proc.

Analitycy uważają, że wzrost eksportu do USA to skutek gromadzenia towarów przez firmy amerykańskie, które obawiają się wprowadzenia nowych ceł. Uważają, że nie jest on trwały.

- Chiński eksport będzie słabł w nadchodzących kwartałach z powodu mniejszego wzrostu globalnej gospodarki – głosi raport Capital Economics. – Amerykańskie cła także zaczną być kotwicą, choć gromadzenie zapasów przez amerykańskich importerów oznacza iż skutki tego nie będą odczuwalne do przyszłego roku – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane