Chiński gigant rafineryjny stracił 688 mln USD na błędach w hedgingu

opublikowano: 25-01-2019, 11:25

Sinopec ujawnił wielkość strat na błędnym obstawianiu kierunku cen na rynku ropy.

Rafineryjny gigant, którego oficjalna nazwa, to China Petroleum & Chemical Corp., ogłosił w piątek, że jego spółka handlująca na rynkach miała w ubiegłym roku stratę operacyjną wysokości 4,65 mld juanów (688 mln USD). Tłumaczy to błędnym obstawianiem kierunku zmiany cen, a także „niewłaściwymi” technikami zabezpieczania się od zmian kursów.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Analitycy podkreślają, że spółka po raz pierwszy ujawniła wysokość straty poniesionej przez Unipec. Dotychczas wiadomo było, że była ona duża, bo spowodowała zawieszenie dwóch menedżerów. Choć okazała się niższa, niż spekulowano, to jest jednak większa niż 550 mln USD, które straciła na spekulacji na rynku ropy w 2004 roku China Aviation Oil.

Chińskie spółki nie są jedynymi, które stały się ofiarami błędów w hedgingu. W 1994 roku niemiecki Metallgesellschaft z powodu błędnej strategii zabezpieczenia przed zmianami kursów stracił 1,2 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy