Chiński konkurent Starbucksa szykuje się do IPO

opublikowano: 01-02-2019, 14:11

Patrząc na rozmach z jakim prowadzone są biznesy przez chińskie spółki, amerykańska sieć kawiarni Starbacks może czuć się zagrożona, a przynajmniej zaniepokojona.

Luckin Coffee, ambitny chiński startup, który uruchamia tysiące kawiarenek by skutecznie rywalizować z amerykańskim gigantem, szykuje się do przeprowadzania pierwszej oferty publicznej (IPO) na amerykańskim rynku. Może z niej pozyskać około 300 mln USD.

Jeden z lokali Luckin Coffee
Zobacz więcej

Jeden z lokali Luckin Coffee fot. Bloomberg

Przy programie sprzedaży akcji, do której może dojść w II kwartale, chińska firma współpracuje ze szwajcarskim bankiem Credit Suisse Group. Nie wykluczone, że na dalszym etapie prac zatrudnione zostaną jeszcze inne instytucje finansowe. 

Rozmach Luckin Coffee jest imponujący. W 2018 r., pierwszym roku działalności,  otworzonych zostało około 2 tys. placówek, zaś w bieżącym ma ich być kolejne 2,5 tys. 

Firma coraz mocniej naciska na Starbucks’a, który uczynił Chiny najszybciej rozwijającym się rynkiem i drugim co do wielkości spośród ponad 50 krajów, w których działa. W Państwie Środka amerykański potentat obecny jest już od 20 lat. 

Luckin, którego wartość szacowano ostatnio na 2,2 mld USD przyciągnął fundusze od inwestorów, w tym z państwowego funduszu inwestycyjnego Singapuru GIC i China International Capital. Wziął także udział w partnerstwie z internetowym gigantem Tencent Holdings.

Chińska firma ma nadzieję, że koncentracja na wygodzie i przystępnej cenie przyciągnie miejskich pracowników biurowych, którzy nie potrzebują dużych, wygodnych przestrzeni oferowanych przez amerykańskiego giganta. Tymczasem lokale Luckin są bezgotówkowe i przeznaczone do szybkiego odbioru i dostawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy