Czytasz dzięki

Chiński przemysł przyspiesza ożywienie

opublikowano: 31-07-2020, 06:41

W lipcu, piąty miesiąc z rzędu chińskie fabryki przyspieszały ze swoją działalnością. Rozwijały się również usługi, co wskazuje na postępujące ożywienie w drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce, informuje Reuters.

Oficjalny rządowy wskaźnik PMI dla przemysłu opracowywany przez CFLP i opublikowany w piątek odnotował w lipcu 2020 r. nieoczekiwany wzrost do 51,1 pkt. Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała spadek wskaźnika do 50,7 pkt z 50,9 pkt w czerwcu. Wartość wskaźnika powyżej progu 50 pkt wskazuje na rozwój danego sektora gospodarki.

Chiny, produkcja, gospodarka
Zobacz więcej

Chiny, produkcja, gospodarka fot. Bloomberg

Z kolei w przypadku sektora usług, wskaźnik PMI nieznacznie spadł, ale pokrył się z prognozą na poziomie 54,2 pkt. W czerwcu wyniósł 54,4 pkt.  

Zbyt optymistyczne nastroje są jednak tonowane przez analityków. Ostrzegają bowiem, że ożywienie może zostać zatrzymane w związku z odradzaniem się globalnych infekcji, a chińskie fabryki musza sobie dodatkowo radzić  z zakłóceniami spowodowanymi ciągłymi powodziami.

Zgodnie z najnowszym raportem, liczba nowych zamówień eksportowych spadła, wskazując na ciągłą presję na popyt zewnętrzny, podczas gdy firmy nadal zwalniały więcej pracowników niż zatrudniały. Jednak tempo spadków zwolniło w porównaniu z poprzednim miesiącem, co sugeruje osiągnięcie dna w tych trendach, podczas gdy produkcja i łączna liczba nowych zamówień osiągnęły najwyższe od czterech miesięcy poziomy.

Import w czerwcu wzrósł po raz pierwszy od czasu, gdy kryzys wywołany pandemią koronawirusa uderzył w gospodarkę, ponieważ bodźce rządowe zwiększyły popyt na towary. Wzrósł również eksport, napędzany produktami medycznymi, co oznacza, że ożywienie przybiera na sile.

Najnowsze projekcje zakładają, że w tym roku chińska gospodarka odnotuje jedynie 2,2 proc. wzrost. To wynik jednak lepszy niż zakładała kwietniowa prognoza na poziomie 1,8 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane