Chiny: aktywność przemysłu i usług najwyższa od kilku lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-11-2020, 06:50

Chiński przemysł rozwijał się w listopadzie w największym tempie od ponad trzech lat. Również sektor usług odnotował kilkuletni szczyt, donosi Reuters.

Tomohiro Ohsumi

Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w listopadzie 2020 r. do 52,1 pkt z 51,4 pkt miesiąc wcześniej, wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego. To najwyższy odczyt wskaźnika od września 2017 r. Wyższy również niż wynosiła mediana prognoz ekonomistów, która kształtowała się na poziomie 51,5 pkt.

Z kolei aktywność sektora usługowego rosła w listopadzie dziewiąty miesiąc z rzędu. Wskaźnik PMI wyniósł 56,4 pkt wobec mediany prognoz 56,0 pkt i 56,2 pkt w październiku. Był to tym samym najmocniejszy wzrost wskaźnika od czerwca 2012 r.

Transport kolejowy i lotniczy, usługi telekomunikacyjne i transmisji satelitarnej oraz branża finansowa należały do najlepiej prosperujących sektorów w listopadzie.

Wzrost listopadowego wskaźnika PMI dla przemysłu, wraz z szeroko zakrojoną poprawą wskaźników cząstkowych, sugeruje, że ożywienie w sektorze przemysłowym stało się bardziej pewne, a co najważniejsze, ma solidne podstawy - powiedział Zhang Liqun, analityk Chińskiej Federacji Logistyki i Zakupów.

Oczekuje się, że chińska gospodarka, druga na świece po amerykańskiej pod względem wielkości odnotuje w całym 2020 r. wzrost rzędu „zaledwie” około 2 proc., najgorszy od ponad trzech dekad, ale i tak będzie to wynik znacznie lepszy od wszystkich pozostałych głównych gospodarek, jeszcze mocniej dotkniętych skutkami kryzysu wywołanego przez pandemie koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane