Chiński rywal Tesli chce pozyskać co najmniej 500 mln USD

opublikowano: 27-03-2019, 12:05

Chiński rywal Tesli, koncern Xpeng Motors poszukuje finansowania w kwocie co najmniej 500 mln USD. Firma rozważa też wejście na giełdę, być może w Nowym Jorku.

Założona w 2014 r. firma, jest jedną z wielu firm produkujących samochody elektryczne, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat, zachęcone politykom władz, które kontynuują działania na rzecz tzw. nowych pojazdów energetycznych.

Xpeng G3
Zobacz więcej

Xpeng G3 fot. Chen Yihang/VCG/Forum

W grudniu Xpeng rozpoczął dostawę modelu G3 SUV - pierwszego samochodu dla konsumentów w Chinach. Cena bazowa wynosi 227 800 juanów (33 916 USD).

Prezes He Xiaopeng poinformował, że fabryka - która jest własnością innego producenta o nazwie Haima - zwiększyła produkcję z 1 tys. do co najmniej 3 tys. pojazdów, miesięcznie. Zadeklarował, że celem jest dostarczenie 10 tys. aut do lipca.

Ostatecznie Xpeng Motors chce być w stanie wyprodukować 1000 SUV-ów tygodniowo i wyprodukować 40 tys. w tym roku.

Dla porównania, w czwartym kwartale 2018 r. Tesla wyprodukowała 86 555 pojazdów, ale należy brać po uwagę fakt, że wytwarza więcej modeli i działa już od 2003 r.

Xpeng przygotowuje się też do premiery nowego samochodu o nazwie kodowej E28, który zaprezentowany zostanie podczas Shanghai Auto Show w przyszłym miesiącu. Oczekuje się, że będzie on rywalizować z modelem 3 Tesli.

Jak dotąd, Xpeng Motors zebrał 1,3 mld USD finansowania, wynika z danych Crunchbase, a firmami wspierającymi są tacy giganci jak Alibaba czy Foxconn.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu