Chiny: aktywność przemysłu najwyższa od niemal dekady

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-11-2020, 06:15

Kolejne optymistyczne dane napłynęły c chińskiej gospodarki. Aktywność sektora wytwórczego w tym kraju wzrosła najmocniej od niemal dekady, donosi Reuters.

Wskaźnik PMI dla przemysłu Państwa Środka opracowywany przez Caixin/Markit podskoczył w październiku 2020 r. do 53,6 pkt z 53,0 pkt we wrześniu, pozostając ponad poziomem oddzielającym rozwój od kurczenia się (50 pkt) już szósty miesiąc z rzędu. Odczyt okazał się zarówno lepszy od mediany prognoz ekonomistów, kształtującej się na poziomie 53,0 pkt, jak i najwyższym od stycznia 2011 r. 

Chiny, produkcja, gospodarka
fot. Bloomberg

Eksperci podkreślają, że widoczna poprawa napędzana była przede wszystkim  wzrostem popytu krajowego i otwarciem poszczególnych zagranicznych rynków, choć ze sporymi ograniczeniami. 

Czynnikami dodatkowo wspierającymi sektor przemysłowy była też infrastruktura stymulowana bodźcami i zaskakująco odporny eksport.

Podczas gdy badanie Caixin wykazało, że całkowita liczba nowych zamówień wzrosła do najwyższego poziomu od 2010 r., jednak wskaźnik nowych zamówień eksportowych spadł w porównaniu z poprzednim miesiącem, chociaż pozostał w obszarze ekspansywnym.

Druga fala infekcji koronawirusem w Europie i trzecia fala w USA znacznie stłumiły popyt Chin za granicą – ocenił Wang Zhe, starszy ekonomista Caixin Insight Group.

Badanie pokazało również, że chińskie fabryki drugi miesiąc z rzędu zatrudniały pracowników, choć dynamika wzrostu była niewielka.

Eksperci oczekują, że w bieżącym roku druga na świecie pod względem wielkości gospodarka odnotuje 2 proc. wzrost PKB, najsłabszy od 1976 r., ale najprawdopodobniej jedyny dodatni wśród innych dużych gospodarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane