Chiny: ceny domów rosły najwolniej od marca

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-12-2020, 14:14

Listopad przyniósł spowolnienie tempa wzrostu cen nowych domów w Chinach. To m.in. skutek podjętych przez rząd działań mających na celu schłodzenie nadmiernej koniunktury w tym segmencie rynku, grożącej pęknięciem bańki spekulacyjnej, donosi Reuters.

Średnia cena nowego domu w 70 największych chińskich aglomeracjach wzrosła w listopadzie 2020 r. o 0,1 proc. w porównaniu z październikiem, wynika z oficjalnych danych Narodowego Urzędu Statystycznego (NBS).

To najniższa dynamika od marca br. Miesiąc wcześniej ceny wzrosły o 0,2 proc.

W porównaniu z listopadem 2019 r. ceny zwiększyły się o 4,0 proc. co z kolei jest najniższą aprecjacją od lutego 2016 r. W październiku wskaźnik wzmocnił się o 4,3 proc. rok do roku.

W listopadzie spadła również z 45 do 36 liczba badanych miast w których odnotowano wzrost cen. To najmniej od lutego 2020 r., szczytu pandemii.

Jak podkreślają chiński rynek nieruchomości szybko podniósł się po pandemii Covid-19, a sprzedaż domów i inwestycje rosną w szybkim tempie, co skłoniło rząd do zintensyfikowania wysiłków w celu zmniejszenia zadłużenia sektora w celu ograniczenia ryzyka finansowego.

Wzrost cen jest jednak nierównomierny i koncentruje się przede wszystkim w południowej delcie Rzeki Perłowej i wschodniej delcie Jangcy. Z kolei na północy kraju w niektórych miastach popyt spadł po początkowym gwałtownym wzroście, co skłoniło władze do podjęcia działań zapobiegających krachowi na rynku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane