Chiny chcą konkurować na globalnym rynku wina

opublikowano: 09-06-2021, 11:45

Chiny zamierzają przekształcić region na północy kraju w centrum produkcji wina wysokiej jakości, które ma konkurować z najlepszymi gatunkami na świecie.

Wino jest produkowane na zboczach gór Helan w chińskim regionie Ningxia już od początku lat 80. XX wieku. To obszar położony na tej samej szerokości geograficznej co francuski region winiarski Bordeaux. 200 winnic działających w Ningxia dostarcza rocznie 130 mln butelek wina, czyli 25 proc. produkcji krajowej. Popyt na wino rośnie jednak w Chinach tak szybko, że udział krajowych producentów w rynku zmniejszył się w ciągu pięciu lat na rzecz wina z importu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
Qilai Shen

W środę na konferencji prasowej w Pekinie ogłoszono plan, który ma zmienić tą sytuację. Władze stworzą w Ningxia pilotażową strefę, która ma przyciągnąć zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów chcących wytwarzać w niej wysokej jakości wino. W strefie obowiązywać będą międzynarodowe standardy produkcji, począwszy od jakości gleby, po uprawę winogron i sposoby fermentacji. Chiny zamierzają także potroić obszar winnic w Ningxia i spowodować, aby wartość produkcji wina w regionie przekroczyła 200 mld juanów (31,3 mld USD) i do 2035 roku uzyskał on „globalne znaczenie” w branży winiarskiej.

Konsumpcja wina wynosi obecnie w Chinach 1,24 mld litrów rocznie, co daje im szóste miejsce na świecie. Per capita sięga ona jednak zaledwie 25 proc. średniej globalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane