Chiny chcą odszkodowań od Unii Europejskiej

opublikowano: 08-03-2004, 10:32

PAP/AFP: Chiny domagać się będą od Unii Europejskiej odszkodowań za straty w wymianie handlowej, jakie poniosą w

związku z rozszerzeniem UE o dziesięć nowych państw, w tym o Polskę - podał w poniedziałek dziennik "China Daily".

U podstaw takich roszczeń - wyjaśnia chińska gazeta wydawana w Pekinie w języku angielskim - leżeć ma wygaśnięcie umów dwustronnych, zawartych przez Chiny z dziesięcioma krajami wchodzącymi do Unii 1 maja. Część bilateralnych porozumień zakłada swobodny eksport do tych krajów niektórych towarów - jak np. buty, wyroby ceramiczne i naczynia stołowe - których import do Unii Europejskiej poddany jest określonym ograniczeniom.

Cytowany przez gazetę przedstawiciel chińskiego Ministerstwa Handlu powiedział, że Chiny prowadzą już negocjacje z UE w tej sprawie. "China Daily" informuje, że Pekin domaga się w rozmowach obniżki ceł na konkretne towary oraz zwiększenia unijnych kwot importowych na takie artykuły sprowadzane z Chin.

Wartość chińskiego eksportu do krajów wchodzących do UE wyniosła w 2003 r. nie więcej niż sześć miliardów dolarów, podczas gdy "piętnastka" unijna w tym czasie sprowadziła z Chin towary za sumę 72 miliardów dolarów.

Chińskie oceny są sprzeczne z szacunkami Brukseli - w zeszłym roku unijny komisarz ds. handlu Pascal Lamy ocenił, że Chiny skorzystają na rozszerzeniu Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny chcą odszkodowań od Unii Europejskiej