Czytasz dzięki

Chiny i pandemia uderzyły w Wall Street

opublikowano: 26-06-2020, 22:12

Zamknięcie tygodnia na amerykańskich giełdach stało pod znakiem relatywnie mocnych spadków indeksów. Podaż zdopingowana została do działania spekulacjami o możliwych problemach z umową handlową tzw. „Fazy 1” Waszyngtonu z Pekinem. Do sprzedaży akcji „zachęcały” też obawy związane z nawrotem pandemii, po tym jak w 16 stanach odnotowano wzrost liczby nowych infekcji Covid-19.

W efekcie wzrostu pesymizmu na finiszu piątkowej sesji indeks DJ IA tracił 2,84 proc. Wskaźnik szerokiego rynku zniżkował o 2,42 proc. zaś technologiczny Nasdaq spadał o 2,59 proc. Dla indeksu największych spółek była to najmocniejsza przecena od dwóch tygodni.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Zdaniem wielu ekspertów, Stany Zjednoczone mieszając się w sytuację w Hongkongu poprzez skłócony z Pekinem Tajwan ryzykują zerwaniem porozumienia handlowego z Chinami, co będzie miało katastrofalne skutki dla pogrążonej w kryzysie gospodarki.

Rynek boi się również implikacji wynikających z ponownego wzrostu liczby zarażonych śmiertelnym wirusem. Pandemia zaczyna dotykać obszary, które do tej pory w ogóle, lub w niewielkim stopniu dotknięte zostały infekcjom. W liczbie nowych zarażonych przodują obecnie stany Teksas i Floryda. W tym pierwszym są regiony, gdzie wydolność szpitali zbliża się do maksimum.

Piątek do nieudanych zalicza szczególnie inwestorzy posiadający udziały przedstawicieli sektora bankowego. Traciły one mocno na wartości po tym jak Bank Rezerw Federalnych ograniczyła wypłaty dywidend i odkup (buyback) akcji do co najmniej czwartego kwartału. Subindeks banków spadał momentami o ponad 5,6 proc.  

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane