Czytasz dzięki

Chiny: import miedzi najwyższy od 9 miesięcy

Import rafinowanej miedzi do Chin wzrósł w czerwcu o 11 proc. r/r, do najwyższego poziomu od 9 miesięcy.

To efekt arbitrażu między charakteryzującą się wyższymi cenami giełdą w Szanghaju a rynkiem towarowym w Londynie, gdzie ceny są niższe. W ubiegłym miesiącu przeciętna różnica pomiędzy między notowaniami na obu giełdach sięgała 73 USD na tonie, czyli około 1 proc. Jak dodaje bank Goldman Sachs, do zakupów surowca za granicą firmy skłoniła chęć do utrzymania poduszki płynnościowej w juanach, w związku z kryzysem płynnościowym, z jakim Chiny zmagały się w ubiegłym miesiącu.

- Rosnący import miedzi, wyższa krajowa produkcja metalu oraz spadające zapasy magazynowe to sygnał, że popyt na stosowany zwłaszcza w budownictwie metal jest silniejszy, niż wskazywałyby słabe dane makro z chińskiej gospodarki – komentuje agencja Bloomberg.

We wtorek notowania miedzi na giełdzie w Londynie zyskiwały 0,3 proc., zbliżając się do zanotowanego w poniedziałek miesięcznego szczytu intraday. Mimo to inwestorzy wciąż trzymają się z dala od papierów KGHM. Notowania giganta dopiero trzeci dzień z rzędu rosły z zanotowanych w ubiegłym tygodniu rocznego dołka na wykresie intraday.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane